11/10/2021
Terroristas 16 5 9 18 - 48 -
ESDDA Graduates 2 - 2 6 - 10 -

Εύκολη πρεμιέρα για τους Terroristas!

Χωρίς ν' αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, οι Terroristas κέρδισαν με 48-10 τους ESDDA Graduates στα Μελίσσια και ξεκίνησαν με νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 League.
Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Terroristas μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με τους Παπαγιάννη και Νικολόπουλο να σημειώνουν από 4 πόντους προηγήθηκαν με 16-2. Για τους Esdda, που ήταν άστοχοι, το μοναδικό καλάθι της ομάδας σημείωσε ο Νίκος Πατουλιάς.
Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Terroristas ήταν καταιγιστικοί. Έσφιξαν την άμυνα τους και έτρεξαν ένα 5-0 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 21-2. Νικολόπουλος και Μαυρίδης έβαλαν από 2 πόντους σε αυτό το σημείο. Οι Esdda, πλήρωσαν την αστοχία τους και έμειναν στο 0.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η αστοχία των Esdda συνεχίστηκε. Η ομάδα του Τσίτσιρα, δεν μπορούσε με τίποτα να βρει σκορ. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Terroristas που ανέβασαν την διαφορά τους στους 26, 30-4. Τσιαούσης από την μία με 4 πόντους και Αληγιάννης από την άλλη με 2, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, παρακολουθήσαμε ένα χαλαρό παιχνίδι. Το τελικό 48-10 υπέρ των Terroristas, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς, αφού οι τυπικά γηπεδούχοι από το ξεκίνημα του ματς και μέχρι το τέλος του, το ήλεγχαν απόλυτα. Σε αυτή την περίοδο, για τους Terroristas ξεχώρισαν οι Τσιούσης και Λίτινας. Για τους Esdda, ο Πατουλιάς και ο Παναγόπουλος.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Νικολόπουλος με 8 πόντους, 20 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Παναγόπουλος με 2 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες. Συνολικά οι νικητές είχαν 18/71 εντός πεδιάς, 5/20 τρίποντα και 7/19 βολές. Πήραν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 2 τάπες. Οι ESDDA Graduates, είχαν από την άλλη 5/56 εντός πεδιάς, 0/19 τρίποντα και 0/3 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 1 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 2 τάπες.
Terroristas (Κονοφάος): Μαυρίδης 9, Νικολόπουλος 8, Βατικιώτης 4, Τσιαούσης 5, Λίτινας 10, Κονοφάος 5, Παπαγιάννης 7.
ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Πατουλιάς 4, Παναγόπουλος 2, Νανόπουλος 2, Τσίτσιρας, Βαφάκος, Αληγιάννης 2, Δελλής.
Τι μας άρεσε: Η πειστική εμφάνιση των Terroristas!