34
Clowns 11 17 7 14 - 49 -
Aces 7 5 13 9 - 34 -

Εύκολα τη νίκη οι Bullηδες και προβάδισμα για playoff!

Σάββατο απόγευμα, στο βοηθητικό του ΣΕΦ, Chicago Bullηδες και West Coast Aces βρέθηκαν αντιμέτωποι σε ένα ματς με φόντο την είσοδο των ομάδων στα playoff. Οι Chicago Bullηδες δεν άφησαν σε καμία στιγμή του ματς την πεποίθηση πως οι West Coast Aces μπορούν να διεκδικήσουν κάτι και επιβλήθηκαν με 49-34.
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού όλα έδειχναν ότι θα είχαμε ένα ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ-φάουλ του Μπατζάκα έκαναν το 0-6 για να απαντήσουν οι Bullηδες με δύο τρίποντα (Παπαδόπουλος , Σαρίκας) για το 6-6. Με βολή του Γεωργίου πέρασαν πάλι μπροστά οι West Coast Aces για τελευταία φορά στο ματς. Δύο πόντοι από τον Πάτρο και τρεις του Μπουρναζου έγραψαν το τελικό 11-7.
Στην τρίτη περίοδο οι Bullηδες με 8΄32 να απομένουν ανέβασαν την διάφορα στους δέκα για πρώτη φορά, 17-7. Με ακόμη ένα γκολ-φάουλ ο Μπατζάκας την έριξε πάλι κάτω από τους δέκα, 19-10, για να κλείσει η περίοδος με σκορ 28-12 υπέρ των Bullηδων. 17-5 το επιμέρους σκορ περιόδου για τους Bullηδες, που δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους West Coast Aces. Μελάς (5) και Παπαδόπουλος (5) καλύτεροι σε αυτό το διάστημα για τους γηπεδούχους, ο Μπατζάκας σκόραρε και τους πέντε πόντους των φιλοξενούμενων.
Στην τρίτη περίοδο οι West Coast Aces έβγαλαν την αναμενόμενη αντίδραση και αφού έσφιξαν την άμυνα τους προσπάθησαν να βρουν τις λύσεις και στην επίθεση. Η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους 15, αλλά με ένα 10-3 στο τέλος της περιόδου έριξαν την διάφορα πάλι στους δέκα και έδειξαν ότι μπορούν να πάρουν κάτι από το ματς. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 35-25 χωρίς να ξεχωρίζει κάποιος επιθετικά για τους Bullηδες, ενώ από την άλλη πλευρά ο Δημητριάδης (5) και ο Λεοντιάδης (3) ξεχώρισαν.
Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες μέχρι και 5'50” πριν το τέλος συμβάδιζαν στο σκορ με 6-6. Αλλά μετ άπω κάποια λάθη των φιλοξενούμενων οι Bullηδες έτρεξαν ένα 8-1 σερί το οποίο ήταν καταδικαστικό για τους West Coast Aces. Τελικό σκορ 49-34 με τους Chicago Bullηδες να ανεβαίνουν στο 4-3 και τους Aces να πέφτουν στο 2-5. Μπουρνάζος (4) και Σαρίκας (3) καλύτεροι των  Bullηδων, Μαραβέλιας με 4 από τους Aces.
Κορυφαίος των Chicago Bullηδων ο Πάτρος με 13 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 6/10 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των West Coast Aces ο Δημητριάδης με 5 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 μπλοκ.
Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 13/41 δίποντα, 5/26 τρίποντα και 8/20 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, είχαν 9 ασίστ, 15 κλεψίματα, 21 λάθη και 4 κοψίματα. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/54 δίποντα, 1/12 τρίποντα και 9/13 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, είχαν 2 ασίστ, 12 κλεψίματα, 18 λάθη και 2 μπλοκ.
Chicago Bullηδες (Σουσάνης): Πάτρος 13 (11 ριμπ.), Σαρίκας 7 (2), Σουσάνης 3, Μαλαμάκης, Κιούσης 2, Μπουρνάζος 8 (1), Μελάς 8 (9 ριμπ.), Παπαδόπουλος 8 (2).
West Coast Aces (Μπατζάκας): Κοντακιώτης Γ. 6, Ναρεκιάν Α., Κοντακιώτης Ν. 2, Μπατζάκας 15 (5ριμπ.), Μαραβέλιας 4, Τσουτσουράκης, Λεοντιάδης 4 (9ριμπ.), Ναρεκιάν Τ., Δημητριάδης 5, Γεωργίου 1 (10 ριμπ.).
Τι μας άρεσε: Η φοβερή δεύτερη περίοδος των γηπεδούχων που ουσιαστικά τους έδωσε τη νίκη.