15/12/2022
Indians 12 15 28 15 - 70 -
Ερυθρός Σταυρός 9 16 10 8 - 43 -

Εύκολη δουλειά για τους Indians!

Το βραδάκι της Πέμπτης 15 Δεκεμβρίου στο Athens Sports Hall, ο Ερυθρός Σταυρός ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, όμως οι Indians πάτησαν το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν σε μία πολύ άνετη νίκη με 70 – 43.

Το πρώτο δεκάλεπτο, κυλούσε σε αργό τέμπο, με τους Ινδιάνους να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να προηγούνται με 12 – 9. Ο Κοσκίνας ήταν το πρώτο βιολί στην επίθεση των γηπεδούχων με 6 πόντους, με Μπακάλη και Βασιλάκο να βάζουν από ένα τρίποντο, ενώ για τον Ερυθρό Σταυρό, ένα τρίποντο έβαλε ο Κουτουζής κι από ένα καλάθι Γαϊτάνης, Κολοβός και Λαγός.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, κυλούσε με τους Indians να έχουν συνεχώς το προβάδισμα με Σταυρόπουλο και Μπακάλη να οδηγούν την επίθεση με 4 πόντους έκαστούς και νέο τρίποντο του Βασιλάκου, αλλά τον Ερυθρό Σταυρό να επιστρέφει και με το δίδυμο Κουτουζή με 6 και Γαϊτάνη με 5 πόντους να τραβούν το κουπί, μείωσαν το τέλος του ημιχρόνου 27 – 25.

Σε παράσταση για έναν ρόλο, μετέτρεψαν οι Indians το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ έστειλαν την διαφορά στο + 20. Μπακάλης με 9, Σταυρόπουλος με 8 και Κοσκίνας με 5 πόντους αντίστοιχα συνέθεταν μια τριάδα φωτιά στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ για τους κουρασμένους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κουτουζής με δύο τρίποντα, με τον Ι. Κεραμίδα να βάζει 4 πόντους.

Τυπική διαδικασία, ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ερυθρό Σταυρό να βρίσκει λύσεις κυρίως από τον Ι. Κεραμιδά που πέτυχε 8 πόντους και τους Ινδιάνους να έχουν μπροστάρη τον Τσιώτα με 5 πόντους και τους Μητσάκο με 4 – Φαραό με τρίποντο, να διαμορφώνουν το τελικό 70 – 43.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Στέλιος μπακάλης με 17 πόντους, 16 λοιπόν, τρεις ασίστ και ένα κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Κεραμιδάς με 13 πόντους, τρία ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και ένα κλέψιμο.

Οι Indians είχαν 22 / 89 δίποντα , 6 / 14 τρίποντα , 8 / 16 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Ο Ερυθρός είχε 11 / 37 τρίποντα, 6 / 27 τρίποντα, 3 / 5 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Indians(Μηνάς): Βασιλάκος 8, Κοσκίνας 15(9ρ.), Μητσάκος 8, Μπακάλης 17(16ρ.), Σταυρόπουλος 12, Τσιώτας 7(8ρ.), Φαραός 3.

Ερυθρός Σταυρός(Δασκάλου): Ασημομύτης, Γαϊτάνης 7(8ρ.), Ι. Κεραμίδας 13, Γ. Κεραμίδας 3, Κολοβός, Κουτούζης 18(9ρ.), Λαγός 2, Πάντζαλης.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο των νικητών.