26/09/2019
Indians 4 4 2 13 - 23 -
Leontario BC 10 13 14 22 - 59 -

Εύκολη δουλίτσα το έμπειρο Leontario!

Τετάρτη βράδυ 25 Σεπτεμβρίου και στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας ,το έμπειρο Leontario χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες επικράτησε εύκολα με 59 – 23 το νεοσύστατων και ανέτοιμων ακόμα Super Drunks.

Ο Μ. Δημητρακόπουλος με δύο βολές άνοιξε το σκορ του αγώνα και στη συνέχεια Ζήσης και Χ.Μπαϊμπής έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους 4-2.Το Leontario όμως πάτησε καλύτερα και με 6 πόντους του Μ. Δημητρακόπουλου και δίποντο του Ταβαλιόν προηγήθηκε με 4 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι Drunks δυσκολευόταν πολύ στην επίθεση βάζοντας μόνο δύο καλάθια με τον Ν.Τιγγινάγκα ενώ το Leontario με τρία τρίποντα από Κορωνάκη , Μ. Δημητρακόπουλο, Παπαγιάννη και βοήθειες από Κωνσταντιδέλη και Γ.Λαζανάκη πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 8 – 23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι κίτρινοι συνέχιζαν να είναι καλύτεροι στον αγώνα.Δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι από τον Τζόμπρα ενώ στο αντίπαλο καλάθι Μ.Δημητρακόπουλος(5), Παπαγιάννης(5),Κωνσταντιδέλης με τρίποντο και Σπυρόπουλος ανέβασαν την διαφορά στους 27(10 – 37).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν και το πιο παραγωγικό(13-22).Ηλιακόπουλος και Σκενδέρογλου(6) οδηγούσαν την κούρσα για τους Drunks ,ενώ το Leontario με Κωσταντιδέλη , Α.Δημητρακόπουλο, Τσιμπούρη, Παπαγιάννη και Μ. Δημητρακόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά στους 30 (21 – 51).Μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλο ένα καλάθι με τον Φαραό ενώ οι φιλοξενούμενοι με δύο τρίποντα του Μ.Δημητρακόπουλου και δίποντο του Σπυρόπουλου διαμόρφωσαν το τελικό 23 – 59.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μίλτος Δημητρακόπουλος με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ ,ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χριστόδουλος Μπαϊμπής με 2 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Super Drunks είχαν 11 – 42 δίποντα, 0– 12 τρίποντα, 1– 4 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 1 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Το Leontario είχε 10 – 33 δίποντα, 10 – 28 τρίποντα, 9– 18 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Super Drunks (Ηλιακόπουλος) : Ιωαννίδης, Ζήσης 2 (4κλ.), Φαραός 2, Τζόμπρας 4, Δημάγγελος, Ν.Τιγγινάγκας 4, Α.Τιγγινάγκας, Μηνάς, Χ.Μπαϊμπής 2(11ρ.), Σκενδέρογλου 6 (7ρ.), Ηλιακόπουλος 3, Ε.Μπαϊμπής.

Leontario (Δημητρακόπουλος Μ.):Τσιμπούρης 2, Παπαγιάννης 11 (8ρ.), Α.Λαζανάκης 1 , Μ.Δημητρακόπουλος 26 (4ασ.), Κορωνάκης 3, Ταβαλιόν 2, Α. Δημητρακόπουλος 2, Σπυρόπουλος 3, Γ.Λαζανάκης 2, Κωνσταντιδέλης 7.

Τι μας άρεσε: Πολύ καλό το κλίμα μεταξύ των ομάδων.