04/12/2023
Patras LakiStars 14 17 9 16 - 56 -
Χαρμάνι Μιλάνο 9 12 4 11 - 36 -

Εύκολη επικράτηση Lakistars κόντρα σε Harmani

Patras Lakistars και Harmani Milano βρέθηκαν αντιμέτωπες στο Promitheas Park, σε ένα παιχνίδι όπου τα προγνωστικά δικαιώθηκαν. Οι Lakistars μπήκαν ως το απόλυτο φαβορί και έφτασαν σε μια ευρεία νίκη με σκορ 55-36.

Με όπλο την άμυνα τους, οι περσινοί νικητές της Development League θέλησαν να εξουδετερώσουν από νωρίς τους Harmani. Έτσι, το σκορ της 1ης περιόδου τελείωσε στο 14-9. Στη συνέχεια, ο ρυθμός συνέχισε να είναι ακόμη πιο χαμηλός, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά στο επιθετικό κομμάτι. Οι Lakistars όμως, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους θα διεύρυναν ακόμη περισσότερο τη διαφορά πηγαίνοντας στο +10 (23-13) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γιώργου Αγγελόπουλου συνέχισε τον ξέφρενο ρυθμό της και έπαιρνε πλέον διαφορές που ήταν πολύ δύσκολο να χαθούν. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 40-25, με τους Harmani να θέλουν να αλλάξουν πολλά ώστε να διεκδικήσουν τη νίκη. Αυτή η αλλαγή δε θα ερχόταν, και οι Lakistars θα έφταναν σε μια αρκετά εύκολη νίκη με διάφορα 19 πόντων (55-36).