Ναυάγια 20 21 15 12 - 68 -
Black Mapa 8 6 3 15 - 32 -

Εύκολη η πρώτη νίκη για τα Ναυάγια!

Εύκολο βράδυ για τα Ναυάγια , αφού πήραν το πρώτο ροζ φύλλο για την φετινή σεζόν παίζοντας ωραίο μπάσκετ εναντίον των μαχητικών Black Mapa.

Από την αρχή του αγώνα τα Ναυάγια έδειξαν αποφασισμένα για την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά. Μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι , επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους με τους Καραβασίλη και Karadere να τους οδηγούν στην επίθεση βάζοντας 14 πόντους από τους συνολικούς 20 που πέτυχε η ομάδα τους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο την σκυτάλη πήραν οι Χάνος και Καραβασίλης, βγάζοντας ωραίες συνεργασίες που κατέληγαν σε καλάθια. Ο Karadere έκανε πάταγο στο ψηλό παιχνίδι , καθώς στη λήξη του ημιχρόνου μάζεψε 16 ριμπάουντ ( 10 αμυντικά και 6 επιθετικά ) με το σκορ να διαμορφώνεται 41-14.

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους οι Black Mapa προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά τα Ναυάγια βρίσκονταν σε καταπληκτική μέρα ανοίγοντας και άλλο τη διαφορά στο σκορ. Η λήξη της περιόδου ήρθε με ένα καταπληκτικό τρίποντο του Καραβασίλη περίπου από τα 9 μέτρα με το σκορ διαμορφώνεται στο 56-17.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Black Mapa δεν παράτησαν το παιχνίδι , προσπάθησαν να μαζέψουν τη μεγάλη διαφορά με κύριους πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Γιανναράκη και Γκιζάνη, αλλά τα Ναυάγια ήταν σε πολύ καλό βράδυ όπως μαρτυρά το τελικό σκορ 68-32. Το θετικό για τους Black Mapa είναι ότι στο επιμέρους σκορ της περιόδου επικράτησαν με σκορ 12-15.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Burak Karadere με 15 πόντους , 3/7 ελεύθερες βολές 6/11 δίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 24 ριμπάουντ ενώ για τους ηττημένους ο Βαγγέλης Γιαννράκης  είχε 11 πόντους ,1/5 ελεύθερές βολές, 5/11 δίποντα ,0/3 τρίποντα , 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Οι νικητές είχαν 7/11 ελεύθερες βολές 23/57 δίποντα 5/18 τρίποντα , 58 ριμπάουντ, 21 ασίστ και 12 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους είχαν 1/7 ελεύθερες βολές , 11/37 δίποντα , 3/21 τρίποντα , 30 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 7 κλεψίματα.

Ναυάγια (Καραβασίλης) : Ασημακόπουλος , Μελισσάρης 5 (1), Τζιβιτζής 4, Θωμάς 10, Karadere 15, Καραβασίλης 22 (4), Χάνος 12,

Black Mapa (Κρητικός) : Γιανναράκης 11, Χαρόπουλος 2, Γαλανόπουλος , Λεβεντέας 3 (1), Γκιζάνης 5 (1), Σακαπέτης 3 (1), Παπακωνσταντίνου 4, Κάπουας , Λαζαρίδης 2 , Συλαιδης , Παναγιωτόπουλος Τ. , Παναγιωτόπουλος Δ.

Τι μας άρεσε : Το ελεύθερο επιθετικό παιχνίδι και των δυο ομάδων.