03/03/2022
Occupy Media - - - - - 67 -
Promitheas Oldschool - - - - - 52 -

Εύκολη νίκη για την Occupy Media!

Το βράδυ της Πέμπτης, 2 τιτάνες της Master League αναμετρήθηκαν με στόχο το ροζ φύλλο αγώνα, στα πλαίσια ενός αναβληθέν του 1ου γύρου. Πιο αναλυτικά, η Occupy Media «κονταροχτυπήθηκε» με τον Promitheas Old School! Μπορεί στα χαρτιά το παιχνίδι να ήταν ντέρμπι, αλλά η Occupy Media με οδηγούς Ρουμελιώτη-Κεχαγιά πήρε μια άνετη νίκη με σκορ 67-52!

Μια διαφορά 4 πόντων δημιούργησε η Occupy Media στο 1ο δεκάλεπτο. Έχοντας πρωταγωνιστή τον Ρουμελιώτη με 9 πόντους, η ομάδα του Περικλή Πασχάκη πήρε τα ηνία του αγώνα. 4 πόντους είχε ο Γκορτσίλας για τον Προμηθέα. 14-10 ήταν το επιμέρους σκορ.

Το γκάζι πάτησαν οι γηπεδούχοι στο 2ο δεκάλεπτο. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Κεχαγιάς, με την χειμερινή μεταγραφή του Π. Πασχάκη να κάνει πάρτι, σημειώνοντας 11 πόντους. 6 πόντους είχε ο Κλαουδάτος για τον Προμηθέα. 37-22 έδειχνε ο πίνακας στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Ισορροπημένη ήταν η 3η περίοδος. Ο Promitheas Old School προσπάθησε να μειώσει με τον Ταπεινό (6 πόντοι), αλλά δεν τα κατάφερε. Η Occupy Media μπόρεσε να κρατήσει ακέραια την διαφορά υπέρ της χάρι στο δίδυμο Κεχαγιάς(8)-Ρουμελιώτης(5). 16-15 ήταν το επιμέρους σκορ.

Μπορεί η διαφορά να ήταν στους 16 πόντους υπέρ των γηπεδούχων, αλλά ο Προμηθέας δεν τα παράτησε. Προσπάθησε να «ταΐσει» τον Κλαουδάτο, ενώ σούταρε πολύ και ο Γκορτσίλας. Μολαταύτα, οι βετεράνοι του Προμηθέα λύγισαν στην πίεση της Occupy Media και ηττήθηκαν με 15 πόντους. 5 πόντους είχε ο Καρακάσης για τους μεν και 5 ο Λεονάρδος για τους δε.

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης με 20 πόντους, 17 ριμπάουντ (5-12), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο δίχως λάθη σε 31:36 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διονύσης Κλαουδάτος με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ (3-7), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 35:36 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Occupy Media είχε 22/38 δίποντα (57,9%), 6/26 τρίποντα (23%), 5/11 βολές (45%), 43 ριμπάουντ (7-36), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα και 8 λάθη. Ο Promitheas Old School είχε 19/49 δίποντα (38,8%), 3/23 τρίποντα (13%), 5/16 βολές (31%), 46 ριμπάουντ (15-31), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 7 λάθη.

Occupy Media(Πασχάκης Π.): Καρακάσης 11 (7 ριμπ, 7 ασίστ), Κεχαγιάς 27, Πασχάκης Π. 2, Πασχάκης Χ. 4, Ρουμελιώτης 20 (17 ριμπ), Στεφανίδης 3, Τσαγκρώνης.

Promitheas Old School(Λεονάρδος): Γκορτσίλας 8 (8 ριμπ), Κλαουδάτος 15 (10 ριμπ), Λαζανάς 1 (8 ριμπ), Λεονάρδος 9, Λιόλιος 2, Μπερτσιάς 5 (8 ριμπ), Ταπεινός 9, Τσούδης 3.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Μάριος Κεχαγιάς με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ (1-5), 2 ασίστ, και 2 κλεψίματα.

Τι μας άρεσε: Η dominant παρουσία του Ρουμελιώτη στο ζωγραφιστό!