06/03/2023
Pharmaco Team 11 18 11 21 - 61 -
Akarnania Warriors 12 7 13 8 - 40 -

Εύκολη νίκη για την Pharmaco Team

Πιο εύκολα απ’ ότι περίμενε η Pharmaco Team πήρε τη νίκη από τους ισόβαθμους Ακαρνανία Warrioros παραμένοντας στο κυνήγι της 4ης θέσης την τελευταία αγωνιστική.

Όλα έδειχναν ότι θα έχουμε ένα μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε ίσες ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο μιας και η αστοχία και η νευρικότητα κυρίευσε τους δύο αντιπάλους. Η ευστοχία στις βολές έδωσε στους Warriors προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος της περιόδου.

Ο Πάνος Κουδούνας και ο Ηλίας Τσιτσικάος έδειξαν το δρόμο στους συμπαίκτες τους στην δεύτερη περίοδο που με ένα 18-7 πήραν το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου.

Με πολλά λάθη μπήκαν οι δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο και έδειξαν να χάνουν την σύνδεση με το καλάθι. Το 11-13 επιμέρους σκορ απλά έφερε τη μείωση του σκορ στους 8 πόντους στο τέλος της περιόδου.

Σαν καταιγίδα η Pharmaco Team παρέσυρε τους αντιπάλους της στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού μιας και με 21 – 8 και τον Τσιτσικάο να σκοράρει από παντού δεν άφησε περιθώρια στους Warriors να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι.

Καλύτερος παίκτης και Betsson Mvp από τους νικητές ο Πάνος Κουδούνας με 22 πόντους, 17 ριμπάουντς και 2 κοψίματα. Από κοντά του ο Ηλίας Τσιτσικάος με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των ηττημένων η γεμάτη εμφάνιση του Χρήστου Τσάσση με 15 πόντους, 16 ριμπάουντς, 4 ασίστ και 4 κοψίματα δεν κατάφερε να παρασύρει τους συμπαίκτες του.

Τι μας άρεσε:  Η μεγάλη εμφάνιση του Κουδούνα έφερε την ομάδα του διεκδικήτρια για την 4η θέση την τελευταία αγωνιστική.

Τι δε μας άρεσε: Τα πολλά λάθη και η αστοχία των δύο ομάδων κατά διαστήματα χάλασε τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Pharmaco Team : (Γιάννης Κονιδάρης) Αναστασόπουλος, Βάτσιος, Καρτσακλής 2, Κουδούνας 22, Παληγεώργος 4, Σταμούλης 4, Σωτηρόπουλος 5 (1), Τσιτσικάος 15 (2), Τσουκαλάς 9 (1), Χολής.

Ακαρνανία Warriors: (Θοδωρής Παπαστάμος): Αντωνιάδης 7, Δρακούσης 8 (2), Κωτσής,  Μπαρμπάκης 2, Μπιτσικώκος, Τακτικός, Τσαμάκης 8 (2), Τσάσσης 15.