42
Space Hellas 19 18 18 22 - 77 -
D.Y. 9 15 2 16 - 42 -

Εύκολη νίκη για την Space Hellas!

Η Space Hellas, εκμεταλλεύτηκε τις πολλές απουσίες των DY και πήρε μια εύκολη νίκη με 77-42.

Από την πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν αρκετά χαλαρό με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν τα πατήματα τους. Η Space Hellas, μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με τους Καπόπουλο και Βεργόγιαννη να σημειώνουν τους 17 από τους 19 πόντους της ομάδας τους, προηγήθηκαν με 10, 19-9. Για τους DY, 6 πόντους με 2 τρίποντα έβαλε ο Φώτης Κερασίδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό. Η Space, ήταν και πάλι καλύτερη και με τον Λύσανδρο Καπόπουλο να σημειώνει άλλους 6 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 37-24. Για τους φιλοξενούμενους, 6 πόντους έβαλε ο Νικολάου, ενώ 5 πρόσθεσε ο Κερασίδης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Space Hellas ήταν ισοπεδωτική. Η ομάδα του Ντουμάνη, έσφιξε την άμυνα της (δέχθηκε μόλις 2 πόντους) και με εξαιρετική επίθεση ανέβασε την διαφορά στους 27, 55-28 και τελείωσε την υπόθεση νίκη. Για την Space, 9 πόντους έβαλε ο Βεργόγιαννης, ενώ για τους DY, σκόραρε μόνο ο Μαλάκης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με το νικητή να έχει κριθεί, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα, δοκιμάζοντας κάποια πραγματάκια ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Η Space Hellas κέρδισε και αυτό το δεκάλεπτο με 22-16, με τον Μπαμπάκο να σημειώνει 11 πόντους. Το τελικό 77-42 αντιπροσωπεύει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού.

MVP της συνάντησης ήταν ο Κάρολος Μπαμπάκος με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Φώτης Κερασίδης με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 34/69 εντός πεδιάς, 4/11 τρίποντα και 5-8 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 6 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι DY, είχαν 16/63 εντός πεδιάς, 8/37 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές τη μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 1 τάπα.

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 23, Ελευθερίου 6, Κωνσταντινίδης 5, Μπαμπάκος 17, Δαγκλής, Ντουμάνης 2, Σιαρρές 5, Καπόπουλος 19.

DY (Κερασίδης): Κερασίδης 21, Δρακάκης, Δημητράκης 2, Αγαδάκος 3, Τσούκας, Μαλάκης 3, Νικολάου 13.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!