01/11/2020
Aballiers 8 16 17 17 - 58 -
Reddicolo 15 5 9 20 - 49 -

Εύκολη νίκη για τους Aballiers!

Οι Aballiers, παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού εξαιρετικό μπάσκετ κέρδισαν το Reddicolo με 58-49 και έφτασαν τις 3 νίκες στον όγδοο όμιλο της Development 2 League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το Reddicolo ξεκίνησε καλύτερα στο παρκέ μπαίνοντας πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 15-8 με το τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Μακρή να σημειώνει 11 πόντους με 2 τρίποντα. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 4 πόντους έβαλε ο Σωτήρης Θάνος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Aballiers βελτίωσαν την άμυνα τους και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Έτσι, με μπροστάρη τον Ανέστη Γραμματικό που σημείωσε 10 πόντους, έτρεξαν ένα επιμέρους 16-5 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 24-20. Για την ομάδα του Μακρή, 4 πόντους έβαλε ο Θοδωρής Καππής.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η τρίτη περίοδος, με τους Aballiers να είναι ισοπεδωτικοί. Παίζοντας καταπληκτικά στην επίθεση και με το δίδυμο Γραμματικού – Θάνου να οργιάζει έτρεξαν ένα νέο επιμέρους 17-9 και ανέβασαν την διαφορά τους στους 12, 41-29. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 5 πόντους πέτυχε ο Καππής.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Aballiers διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους παίρνοντας τελικά την νίκη με 58-49 φτάνοντας έτσι τις τρεις στο πρωτάθλημα, δείχνοντας ότι φέτος στοχεύουν να πάνε αρκετά ψηλά. Από την άλλη, το Reddicolo, έχει ρεκόρ 2-2 μετά από 4 αγωνιστικές.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Ανέστης Γραμματικός με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Μακρής με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 19/74 εντός πεδιάς, 7/30 τρίποντα και 13/20 βολές. Πήραν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, το Reddicolo είχε 19/67 εντός πεδιάς, 4/9 τρίποντα και 7/12 βολές. Πήρε 56 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα κι έκανε 12 λάθη.

Aballiers (Παγάνος): Τσαρτσάρας 2, Κρητικός 9, Θάνος Σ 12, Παγάνος 8, Θάνος Ν, Γραμματικός 23, Τζιλιανός 4.

Reddicolo (Μακρής): Μακρής 20, Λούτσος 2, Γιαννούλης Δ 2, Ζήσης 2, Καππής 15, Γιαννούλης Λ, Γραμματόπουλος 8.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Aballiers!