25/11/2022
Elitήριοι by pinguin.gr 14 6 15 16 - 51 -
Κέρβεροι 11 8 11 12 - 42 -

Εύκολη νίκη για τους Elitήριους!

Οι Elitήριοι πήραν  μια εύκολη νίκη απέναντι στους Κέρβερους στο κλειστό γήπεδο του Σπάρτακου. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου , οι Elitήριοι όμως στο δεύτερο ημίχρονο πάτησαν το γκάζι και επικράτησαν εύκολα με τελικό σκορ 63-55.

Στο ξεκίνημα του αγώνα Elitήριοι με τον Κωσταντινάκο να έχει ήδη 8 πόντους , ξεκίνησαν με καλύτερο  ρυθμό , στην συνέχεια όμως οι Κέρβεροι  ισορρόπησαν το παιχνίδι και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 14-11.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο. Ο Ζελμάνοβιτς με 6 πόντους από τους Elitήριους  και ο Λαρεντζάκης  με 5 πόντους από τους Κέρβερους ,ήταν οι πρωταγωνιστές στην επίθεση . Το ημίχρονο τέλειωσε με σκορ 20-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι  Elitήριοι ξεκίνησαν καλυτέρα , ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους, με αποτέλεσμα να κλέψουν μπάλες και να βρουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό με τον Ζελμάνοβιτς. Ο Κωσταντινάκος ήταν ο μαέστρος στην επίθεση καθώς σκόραρε και μοίραζε ασιστ διαρκώς .Η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 35-30.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε , οι δυο ομάδες έβρισκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο  όμως  η διάφορα είχε παγιωθεί σε διψήφιο αριθμό. Οι  Elitήριοι έλεγχαν τον αγώνα και επικράτησαν εύκολα με τελικό σκορ 51-42.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκωνας Κωνσταντινάκος  με 10  πόντους   0/2 ελεύθερες βολές ,2/10  δίποντα , 2/3 τρίποντα , 18 ριμπάουντ  και 8 ασίστ   ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Ζαΐμης  είχε 10 πόντους , 2/4 ελεύθερες βολές, 4/7  δίποντα , 20 ριπάουντ, 3 ασίστ   και 1 κλέψιμο.

Οι νικητές είχαν 8/12  ελεύθερες βολές 17/40  δίποντα ,3/10  τρίποντα , 44  ριμπάουντ, 17 ασιστ και  1 κλεψίμο ενώ οι ηττημένοι είχαν 7/17 ελεύθερες βολές , 13/38   δίποντα , 3/37 τρίποντα , 41 ριμπάουντ , 9 ασίστ και 12 κλεψίματα.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Πατωνίδης , Μπαμπλέκος, Μαργωμένος 6 (1), Ξενόφος 3, Λαμπρόπουλος 7, Κωνσταντινάκος 10 (2),Αγιούμπ , Ζελμάνοβιτς 17, Καρδάσης

Κέρβεροι (Παντελής ) :  Γώγος 5 (1), Ζαΐμης 10, Λαρεντζάκης 7 (1),  Χυτάς 3 , Μπέλσης 4, Παντελής 13(1).

Τι μας άρεσε : η ενέργεια που έβγαλαν σε άμυνα και επίθεση οι παίκτες των Elitήριων!