14/01/2024
San Agrinio Engineers 21 7 18 7 - 53 -
Agrinio Magic 2023 2 12 2 14 - 30 -

Εύκολη νίκη για τους San Agrinio Engineers

Η ομάδα του Ντίνου Τασόπουλου έφτασε εύκολα στην έβδομη νίκη της στο πρωτάθλημα, ενώ οι Magic έμειναν στη μία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, δέχτηκαν το πρώτο καλάθι μετά από 8:30 λεπτά μετά από ένα σερί 19 - 0 και έκλεισαν στο +19 το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Magic προσπάθησαν να μαζέψουν τα πράγματα στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσαν στους 14 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι Engineers δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους, δέχτηκαν μόλις δύο πόντους και έστειλαν τη διαφορά στους 30.

Στο διαδικαστικό τελευταίο δεκάλεπτο οι Magic απλά μείωσαν λίγο και το ματς έληξε στο +23 για τους γηπεδούχους.

Ένα ακόμα double double έκανε ο Betsson MVP του αγώνα Νίκος Τάγκας με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Γιώργος Τασόπουλος είχε 12 πόντους.
Πρώτος σκόρερ των Magic ήταν ο Χρήστος Στάμος με 8 πόντους.

Τι μας άρεσε. Οι Engineers σε κάποια σημεία του αγώνα είχαν πολύ καλή απόδοση και δεν απειλήθηκαν από τους αντιπάλους τους.

Τι δε μας άρεσε. Οι Magic δεν εμφανίστηκαν καθόλου καλοί σε ένα ακόμα παιχνίδι και πρέπει να βελτιώσουν πολύ την απόδοσή τους.

Δεκάλεπτα: 21 - 2, 7 - 12, 18 - 2, 7 - 14.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Έξαρχος 3(1), Κάκος, Καταγής 3(1), Κολτσίδας 2, Παπαγαλάνης 2, Παπαθανασίου 7(1), Πέτσας 5(1), Σμύρης 2, Τάγκας 17(1), Τασόπουλος 12(2).

AGRINIO MAGIC 2023 (Θόδωρος Καρβούνης): Αθανίτης 6(1), Βαρδουλάκης 5(1), Διδασκάλου 1, Καραμπέτσος, Κουβέλης, Λέρης 2, Μπουλούκης 4, Στάμος 8, Τζαγκαράκης, Τηγάνης 4, Τσιρώνης.