04/10/2023
Tinder Bologna 3 12 12 15 - 42 -
Griffins 16 16 19 19 - 70 -

Εύκολη νίκη για τους Griffins!

Τετάρτη βράδυ στο Μαζαράκης, οι Griffins, για το θεσμό του κυπέλλου, πήραν εύκολα την δεύτερη νίκη τους απέναντι στην Tinder Bologna με σκορ 42-70.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, έπαιξαν δυνατές άμυνες, αξιοποίησαν αποτελεσματικά τις συνεργασίες τους και με 6 πόντους του Παπαδόπουλου, 3 του Κοτσόλη και μια τρίποντη βόμβα του Βιλτανιώτη, προηγήθηκαν με το εμφατικό 3-16. Από την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να σκοράρουν μόνο 2 φορές με τους 2 πόντους του Πέτσα και 1 του Κοντομίχου.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου εξισορροπήθηκε η εικόνα των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ψηλά και βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό, χάρη στους 5 πόντους του Lu, 2 από τον Κοντομίχο και άλλους 2 από τον Αραμπατζόγλου. Οι μπλε από τη μεριά τους παρέμειναν μπροστά στο σκορ, καθώς με τους 5 πόντους του Φίλιππου Πατωνίδη, 3 του Καραγιάννη και 5 του Παπαδόπουλου είδαν την ομάδα τους να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 17 πόντων. Σκορ ημιχρόνου 15-32.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Griffins κυριάρχησαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, αφού με 6 πόντους του Κελεπούρη, 6 του Βιλτανιώτη και 3 του Παπαδόπουλου, διεύρυναν περισσότερο τη διαφορά. Ο κύριος πυλώνας σκοραρίσματος των γηπεδούχων ήταν με 8 πόντους ο Αραμπατζόγλου. Το σκορ μετά το τέλος της τρίτης περιόδου είχε διαμορφωθεί σε 27-54.

Το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης δεν επεφύλασσε κάποια έκπληξη, αφού κυμάνθηκε σε χαλαρό τέμπο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 42-70 υπέρ των Griffins.

Betsson MVP ο Φίλιππος Πατωνίδης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ,  2 ασίστ, 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Κοντομίχος Δημήτριος είχε 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες αλλά και 4 λάθη

Οι Tinder Bologna είχαν 12/18 βολές, 12/41 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 40 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 κλεψίματα 2 τάπες και 21 λάθη. Oι Griffins είχαν 6/11 βολές, 17/41 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 52 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 13 κλεψίματα και 16 λάθη.

Tinder Bologna: Lu  5, Αναστασόπουλος 6, Ανδρικόπουλος 3, Αραμπατζόγλου 9, Καραμαλίγκας 4, Κοντομίχος 11, Πέτσας 4

Griffins: Βιλτανιώτης 15, Ζαχαρτσένκο, Καραγιάννης 3, Κελεπούρης 6, Κοτσόλης 5, Λοΐζος 2, Παπαδόπουλος 16, Φ. Πατωνίδης 12, Α. Πατωνίδης 7, Σπυρόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό κρεσέντο των Griffins!