23/11/2023
Phoenix Bums 18 15 15 25 - 73 -
Athens Pistols 9 16 19 10 - 54 -

Εύκολο βράδυ για τους Phoenix Bums!

Βράδυ Πέμπτης στο Μαζαράκη οι Phoenix Bums υποδέχθηκαν τους Athens Pistols, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μεγάλη νίκη με 73-54 και να ανεβαίνουν στην βαθμολογία.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους, έδειξαν από την αρχή ότι έχουν έρθει για να διεκδικήσουν το παιχνίδι με τον Δεδούση να κάνει καλή αρχή με 6 πόντους. Για τους Pistols μόνος του επιθετικά ήταν ο Καρνάβας ο οποίος σκόραρε 9 πόντους με τρία τρίποντα κάνοντας το 18-9 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Δεύτερο δεκάλεπτο στο Μαζαράκη με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μπρος επιθετικά και να βρίσκουν εύκολα καλάθια με τον Κόκκαλη (9π). Οι 6 πόντοι του Δεδούση αλλά και οι 7 του Αθανασιάδη κράτησαν τους Bums στην θέση του οδηγού με το σκορ του ημιχρόνου να είναι στο 33-25.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον εκπληκτικό Κόκκαλη να δείχνει ότι βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα και να σημειώνει 8 πόντους. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Pistols να έχουν μειώσει στους 4, αυξάνοντας το ενδιαφέρον της τελευταίας περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι μια και καλή. Δεν αγχώθηκαν καθόλου από την πίεση των φιλοξενούμενων και με τον Κουναλάκη αλλά και τον εκπληκτικό Δεδούση έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό με 73-54.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δεδούσης με 33 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κόκκαλης με 17 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Οι νικητές είχαν 9/11 βολές, 23/49 δίποντα, 6/25 τρίποντα, μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 9 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/15 βολές, 16/59 δίποντα, 5/26 τρίποντα, Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 10 λάθη.

Phoenix Bums (Δεδούσης): Δεδούσης 33 (5), Αθανασιάδης 7 (1), Ζερντίσκι 8, Πανδής 1, Τουμπακάρης 2, Κουναλάκης 15, Χιώτης 7, Κοβάτσος

Athens Pistols (Κόκκαλης) : Καρνάβας 9 (3), Πατρώνης 5 (1), Ρήγας 4, Μανώλης 5, Ανδρικόπουλος 11 (1), Κόκκαλης 17, Βρυώνης 3

Τι μας άρεσε: Το ωραίο επιθετικό μπάσκετ!