28/06/2021
Peristeri Trelleborg 18 13 18 6 - 55 -
Tornados 5 6 13 10 - 34 -

Εύκολο απόγευμα για την Peristeri Trelleborg!

Εύκολη νίκη απέναντι στους Tornados , πήραν οι Peristéri Trelleborg το απόγευμα της Κυριακής με 55 – 34 στο κλειστό του Basketaki Arena.

Οι Trelleborg έδειξαν απ’ την αρχή του αγώνα ποιος είναι το αφεντικό. Δέχτηκαν 5 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο από Βαβούδη και Βρύση, ενώ στην επίθεση με πρωταγωνιστές τους Τύρο(5) , Δημητράκη(5) και Μονιό (4) ξέφυγαν 18 – 5.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι πατώντας το γκάζι με Τύρο(8) και Μονιό(5) μεγάλωσαν κι αλλο την διαφορά. Οι Tornados πέτυχαν 6 πόντους με Κοσμίδη(4) και Βρύση και το ημίχρονο έκλεισε 31 – 11.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Tornados στάθηκαν αρκετά καλά πετυχαίνοντας 13 πόντους(Κοσμίδης και Βρύσης από 4). Η Trelleborg με πρώτα βιολιά τους Χ. Δρακόπουλο(5), Μονιό(4), Θ. Δρακόπουλο(4) έστειλε το σκορ στο 49-24.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με την υπόθεση νίκη να έχει κριθεί , οι Περιστεριώτες τράβηξαν χειρόφρενο με Μονιό και Τύρο να βάζουν μόνο 6 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Tornados ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με τον Βρύση να βάζει 6 πόντους και τον Κοσμίδη να προσθέτει άλλους 4-μείωσαν και διαμόρφωσαν το τελικό 55 – 34.

Hall of Brands MVP Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Μονιός με 16 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Κοσμίδης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες.

Συνολικά η Trelleborg είχε 18 / 46 δίποντα, 5 / 30 τρίποντα, 4 / 13 βολές, κατέβασε 54 ριμπάουντ , μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Tornados είχαν 13 / 54 δίποντα, 1 / 8 τρίποντα, 5 / 9 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Peristeri Trelleborg(Τσίντζας): Βαγενάς, Χ. Δρακόπουλος 7(4ας.), Θ. Δρακόπουλος 4, Μονιός 16( 22ρ.), Τύρος 19(16ρ.) Τσίντζας, Δημητράκης 5 (3κλ.).

Tornados(Χατζής): Μουρελάτος 1, Βρύσης 14 (8ρ.), Βαβούδης 6 (8ρ.), Κοσμίδης 11 (11ρ.)Χατζής 2(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Πολύ ωραίο κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων και αρκετή μπασκετική ένταση απο την Trelleborg.