12/02/2023
ΔΣΑ 13 15 12 18 - 56 -
Pharmaco Team 21 16 22 16 - 75 -

Εύκολο απόγευμα για την Pharmaco Team

Εύκολο απόγευμα και επιστροφή στις νίκες για την Pharmaco Team που βρήκε αφορμή από τις απουσίες του ΔΣΑ και πήρε μια εύκολη νίκη.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι στο γήπεδο και πιέζοντας στην άμυνα βρήκαν εύκολα καλάθια με τον Ηλία Τσιτσικάο, τον Νίκο Τσουκαλά από μακριά αλλά και τον  Πάνο Κουδούνα μέσα στο καλάθι. Το 13-21 έδειχνε ότι τα «νομικά τρικ» του ΔΣΑ δε θα έπιαναν αυτή τη φορά!

Με την συγκεντρωμένη άμυνα των Ψάρρη και Ράπτη του ΔΣΑ κάτω από το καλάθι απέναντι στον Κουδούνα αλλά και την ορμητικότητα του Πέτρου Μπέλλα στην επίθεση το παιχνίδι έμοιαζε να ισορροπεί για τις δύο ομάδες, η διαφορά όμως των 9 πόντων έμεινε στο ημίχρονο του παιχνιδιού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Pharmaco Team έδειξε την ανωτερότητα και την πληρότητα της κάνοντας ένα 12 – 22 υπέρ της με γρήγορες επιθέσεις των Τσιτσικάου, Σταμούλη. Τάτσης, Στουραΐτης και Ψάρρης δεν έφταναν με μεμονωμένες προσπάθειες να ανακόψουν την φόρα των φιλοξενούμενων και η διαφορά έφτασε σταθερά κοντά στους 20 πόντους.

Στην τελική ευθεία η χαλάρωση του κλίματος και οι πολλές αλλαγές επέτρεψαν στον Μπέλλα και την παρέα του να κερδίσουν ένα δεκάλεπτο από την Pharmaco Team αλλά η διαφορά περέμεινε στους 19 ως το τέλος.

Ο Ηλίας Τσιτσικάος επιβεβαίωσε το γούρι του στις δηλώσεις πριν το ματς, η ομάδα του κέρδισε και αυτός με 31 πόντους, 8 ασίστ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα αναδείχθηκε δίκαια σε Betsson Mvp. Από την άλλη πλευρά ο Χρήστος Κυριλής όσο έπαιξε κατάφερε με 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ένα κλέψιμο να πλαισιώσει τον σκόρερ Μπέλλα που με 29 πόντους αποτελούσε μόνιμο κίνδυνο.

Τι μας άρεσε:  Με γρήγορο παιχνίδι και εύστοχα μακρινά σουτ η Pharmaco Team πήρε γρήγορα τον έλεγχο και δεν τον έχασε ποτέ στο παιχνίδι

Τι δε μας άρεσε: Ο ΔΣΑ τα τελευταία ματς παρατάσσεται ελλιπής και δεν μπορεί να αντέξει ως τώρα το σφυροκόπημα των αντιπάλων

ΔΣΑ: (Τζωρτζόπουλος) Κυριλής, Μπέλλας 29(4), Ράπτης 4, Στουραίτης 7, Τάτσης 11 (1), Τζωρτζόπουλος, Ψάρρης 5

Pharmaco Team : (Γιάννης Κονιδάρης) Αλιφέρης, Αναστασόπουλος 6, Βάτσιος 2, Καρτσακλής, Κουδούνας 18, Πανταζής, Σταμούλης 10, Σωτηρόπουλος, Τσιτσικάος 31 (5), Τσουκαλάς 8 (2), Χολής.