21/01/2024
ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. 12 9 3 10 - 34 -
Agrinio Cava Beers 23 9 17 20 - 69 -

Εύκολο απόγευμα για τους Agrinio Cava Beers

Οι παίκτες του Θανάση Ζαμπάρα έπιασαν πολύ καλή απόδοση αναγκάζοντας την αξιόμαχη Ανεμώνη να πραγματοποιήσει τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση και να γνωρίσει την πιο βαριά ήττα της στο πρωτάθλημα.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα το προβάδισμα άλλαζε χέρια, αλλά μετά το 12 - 10 οι Cava Beers έτρεξαν σερί 13 - 0 και προηγήθηκαν με 11 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το +16, όμως η Ανεμώνη μείωσε στους 11 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Cava Beers δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους, δέχτηκαν μόλις 3 πόντους και ανέβασαν τη διαφορά στους 25 στο 30ο λεπτό.

Στο τελευταίο διαδικαστικό δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν ακόμα περισσότερο το προβάδισμά τους φτάνοντας στο τελικό +35.

Πρώτος σκόρερ για την Ανεμώνη ήταν ο Δημήτρης Μεταξάς με 13 πόντους.
Για τους νικητές πρώτος σκόρερ και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Λευτέρης Αραχωβίτης με 14 πόντους.

Τι μας άρεσε. Οι Cava Beers είχαν πολύ καλή απόδοση, πήραν πόντους από όλους τους παίκτες τους και έδειξαν πως όταν είναι πλήρεις είναι ικανοί για πολλά πράγματα.

Τι δε μας άρεσε. Η Ανεμώνη δε μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων της, έδειξε ότι ψάχνει τα πατήματά της μετά τις μεταγραφές και αυτό πρέπει να γίνει άμεσα ενόψει των κρίσιμων αγώνων μέσα στο Φεβρουάριο.

ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. (Χρήστος Σόρογκας): Καραβίας, Καρακώστας 4, Κουφός, Λύγδας 5, Μαρκέτος 2, Μεταξάς 13, Στουραΐτης, Τάτσης 8(1), Φορτσεράς, Χαρίσης 2.

AGRINIO CAVA BEERS (Θανάσης Ζαμπάρας): Αραχωβίτης 14(3), Διαμάντης 6(1), Καλλιακμάνης 9, Καραθανασόπουλος 5(1), Κολοβός 5, Κουβέλης 9(1), Ρέντζιος 4(1), Ρηγογιάννης 5, Τριμπόνης 6, Φραγγελάκης 4, Χαϊδής 2.