03/02/2020
LazerWolves 8 2 10 17 - 37 -
Vatos Krokos 15 17 15 13 - 60 -

Εύκολο απόγευμα για τους Vatos Krokos.

Εύκολο έργο είχαν οι Vatos Krokos απέναντι στους Lazers, τους οποίους και κέρδισαν με 37-60. Οι γηπεδούχοι δεν προέβαλαν καμία αντίσταση στους νικητές και πλέον αντιμετωπίζουν τον υποβιβασμό, ενώ οι Vatos Krokos είναι όλο και πιο κοντά στα playoffs καθώς σκαρφάλωσαν στην τρίτη θέση του ομίλου τους.
Από την αρχή φάνηκε πως οι Vatos Krokos θα είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Ξεκίνησαν με εννέα αναπάντητους πόντους και το μόνο που κατάφεραν Lazers ήταν να μειώσουν σε 9-6. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε 8-15 υπέρ των Vatos Krokos με τον Βιντζηλαίο να πετυχαίνει εφτά πόντους για την ομάδα του. Για τους Lazers Βρεττάρος και Αντωνακόπουλος πέτυχαν από τρεις.
Η δεύτερη περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο καθώς οι Lazers δεν μπόρεσαν να μπουν στο παιχνίδι και να ακολουθήσουν τους Vatos Krokos. Πέτυχαν μόλις δύο πόντους με τον Βρεττάρο και δέχτηκαν 17. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 10-32! Βιντζηλαίος και Κατσιμίχας πέτυχαν πέντε πόντους αμφότεροι για τους λευκούς.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Lazers βρήκαν λύσεις στην επίθεση, καθώς πέρασαν την μπάλα στο χαμηλό ποστ. Ο Βρεττάρος και ο Δουνδουλάκης ήταν οι σκόρερ τους με έξι και τέσσερις πόντους αντίστοιχα. Στον αντίποδα οι Vatos Krokos δεν έδειξαν σημάδια χαλάρωσης και κέρδισαν και αυτό το δεκάλεπτο με σκορ 20-47. Πέντε πόντους είχε ο Λάζος και από τέσσερις ο Βιντζηλαίος και ο Φερίδης.
Όπως ήταν φυσιολογικό οι Vatos Krokos χαλάρωσαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι Lazers βρήκαν χώρους για να σκοράρουν πιο εύκολα καλάθια. Στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου έτρεξαν ένα σερί 11-2 και μάζεψαν λίγο την διαφορά με το τελικό σκορ να είναι το 37-60. Ο Βρεττάρος πρόσθεσε ακόμα εφτά πόντους για τους γηπεδούχους, Βιντζηλαίος με οχτώ και Διακάτος με πέντε οι σκόρερ των Vatos Krokos.
Πολυτιμότερος αναδείχθηκε ο Κώστας Βιντζηλαίος με 24 πόντους (11/17 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2/2 βολές), 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διαμαντής Βρεττάρος με 18 πόντους (8/18 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 2/6 βολές), πήρε 8 ριμπάουντ, είχε 1 ασίστ,  έκλεψε μια φορά και έκανε 4 λάθη.

Συνολικά οι Lazers είχαν 14/48 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 6/14 βολές, 41 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη! Οι νικητές είχαν 23/48 δίποντα, 3/18 τρίποντα,5/10 βολές, 46 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 τάπα και 15 λάθη.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Βρεττάρος 18 (8ρ), Αντωνακόπουλος 3 (1), Μοσχάκης 4 (10ρ 4κλ), Δουνδουλάκης 8 (9ρ), Μήτσης 4, Κοντιζάς, Παπαδημητρίου.
Vatos Krokos(Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 4 (7ρ 5ασ), Λάζος 8 (1τρ 7ρ), Μαλαμήτσης, Διακάτος 9 (1τρ 5ρ), Φερίδης 6 (5ρ), Βιντζηλαίος 24 (16ρ), Μπιστούνας 2, Κατσιμίχας 7 (1).
Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα των Vatos Krokos και το φιλικό κλίμα ανάμεσα στους παίκτες.