18/09/2020
Pressof BC 14 21 28 13 - 76 -
Houston Problems 11 13 11 13 - 48 -

Εύκολο έργο για την Pressof!

Το απόγευμα της Τετάρτης στο Athens Sports Hall, η Pressof δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στους Houston Problems, αλλά με την πολύ καλή της εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε εύκολα με 76 – 48.

Οι Problems ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν 0– 7 με πέντε πόντους του Σταυρόπουλου και δίποντο του Καλπούζου, στη συνέχεια όμως η Pressof βρήκε ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Παραρά και Nομικό(6) πήραν προβάδισμα με 14 – 10.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε εξαιρετικά για τους γηπεδούχους καθώς δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι από τον Καλπούζο, ενώ στην επίθεση με 7 πόντους του Νομικού, 4 του Παραρά και 3 του Παπαθανασίου ξέφυγαν με 28 – 13. Οι Problems δεν το έβαλαν κάτω έτρεξαν δικό τους 0 – 11 με τον Τσουραπά να πετάει φωτιές με 8 πόντους και τρίποντο του Τσιάγκου μειώνοντας 28 – 24. Το τέλος όμως του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Pressof να πετυχαίνει 7 αναπάντητους πόντους με Χατζίδη, Mακαρίτη, Mπαλάσκα διαμορφώνοντας το 35 – 24.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις με Νομικό(7), Τσορρτό και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με Σταυρόπουλο(4), Τσουραπά και Καλπούζο(4) για το 46 – 35.Τα τρία τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ήταν επιθετικός μονόλογος για την Ρressof καθώς έτρεξε σερί 17 – 0. Παραράς με 8 πόντους , 4 του Μακαρίτη, τρίποντο του Νομικού και καλάθι του Μαυρομητού εκτόξευσαν την διαφορά στους 28(63 – 35.).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν απόλυτα ισορροπημένο καθώς οι δύο ομάδες πέτυχαν από 13 πόντους. Τις λύσεις για τους γηπεδούχους έδωσαν Παραράς με 7 ακόμα πόντους, Μπαλάσκας, Παπαθανασίου και Ντεμίρης, ενώ για τους φιλοξενούμενους Σταυρόπουλος με 7 και Καλπούζος με 6 , σκόραραν για το τελικό 76 – 48.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Παραράς με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Σταυρόπουλος με 21 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά η Pressof είχε 33 – 50 δίποντα, 6 – 25 τρίποντα, 4 – 8 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψε 18 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη. Οι Problems είχαν 18-50 δίποντα, 5 – 18 τρίποντα, 7 – 11 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ , μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και έπεσα σε 10 λάθη.

Pressof(Μπαλάσκας):Μαυρομητός 4(7ρ.),Μπαλάσκας 4,Παπαθανασίου 3,Τσορτός 5,Νομικός 23, Κρασσάς,Ντεμίρης 2, Χατζίδης 6(7ρ.), Μακαρίτης 7(7ρ.), Παραράς 22(14ρ.),

Houston Problems(Σταθέλου):Σταυρόπουλος 21 (15ρ.) Τσουραπάς 10, Μπακόπουλος, Καλπούζος 14(8ρ.), Τσιάγκος 3,Μπουμπουρέκας.

Τι μας άρεσε: Ο πολύ γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!