12/06/2020
Αμφιδέξιοι 17 29 15 15 - 76 -
Fast Break 12 9 9 23 - 53 -

Εύκολο έργο για τους Αμφιδέξιους!

Το βράδυ της Πέμπτης 11, Ιουνίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Αμφιδέξιοι παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα επικράτησαν εύκολα με 76-53 των Fast Break.

Οι Αμφιδέξιοι άνοιξαν το σκορ με Δαρδούγια,Μπάρα και Τάλαρο να σκοράρουν, αλλά οι Break με τρίποντο του Κεραμάρη και καλάθια από Αντωνέλο και Κόλλια είχαν προβάδισμα με 6-7. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τα η ΙΚΑ του αγώνα με πρωταγωνιστή τον Τάλαρο με 6 πόντους , ενώ για τους φιλοξενούμενους Κόλλιας και Αντωνέλλος με τρίποντο τους κρατούσαν κοντά (17 – 12.).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με εκκωφαντικό τρόπο για τους Ροσονέρι. Έτρεξαν σερί 20 – 0 με έναν τρομερό Μπάρα να τους οδηγεί με τέσσερα τρίποντα και 14 πόντους συνολικά, ενώ Δαρδούγιας και Κανελλόπουλος έβαλαν την πινελιά τους για να γίνει το σκορ 37 – 12.Οι Fast Break αντέδρασαν και βρήκαν κάποιες λύσεις με Γκιουλιστάνη, Κεραμάρη και Αντωνέλλο , ενώ στην αντίπερα όχθη Μπάρας,Δαρδούγιας και Τάλαρος διαμόρφωναν το 46-21 σκορ ημιχρόνου!

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με φορτσάτο τον Κανελλόπουλο(7) για τους Αμφιδέξιους και βοήθειες από Δαρδούγια, Δεμέστιχα και Τάλαρο, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τον Κεραμάρη κυρίως με 6 πόντους απαντούσαν για το 37 – 30. Δεμέστιχας και Τζαβέλλας πρόσθεσαν από ένα καλάθι για τους γηπεδούχους με το σκορ να διαμορφώνεται 61 – 30.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με Δαρδούγια και Τζαβέλλα να σκοράρουν για τους Αμφιδέξιους , ενώ στη συνέχεια Αντωνέλλος με 6 πόντους, Μπουλαξής με τρίποντο και Κόλλιας μείωσαν σε 65 – 41. Τα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα 11 πόντους με Μπάρα(4), Δαρδούγια, Τάλαρο και Τζαβέλλα, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Break με Σμυρνή(4),Μπουλαξή ,Αντωνέλο και Κεραμάρη να σκοράρουν διαμόρφωσαν το τελικό 76 – 53.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Τάλαρος με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Κεραμάρης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Συνολικά οι Αμφιδέξιοι είχαν 25 – 64 δίποντα, 6 – 25 τρίποντα, 8 – 13 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Fast Break είχαν 15 – 45 δίποντα, 5– 19 τρίποντα, 8– 11 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Αμφιδέξιοι(Μακρής):Κανελλόπουλος 9 (3ασ.), Δαρδούγιας 14(3ασ.), Τάλαρος 14 (14ρ.), Δεμέστιχας 4 (4ασ.), Τζαβέλας 4, Μπάρας 27(13ρ.), Μακρής 4.

Fast Break (Μπουλαξής):Κόλλιας 5 (3ασ.), Σμύρνης 4 (8ρ.), Γκιουλιστάνης 6(4ασ.), Μπουλαξής 6(7ρ.), Αντωνέλλος 13 (8ρ.), Κεραμάρης 19 (7ρ.), Μακρής.

Τι μας άρεσε: Ο πολύ γρήγορος ρυθμός του αγώνα.