03/02/2020
Brothers United 11 6 3 3 - 23 -
Gerakas Hawks 14 12 6 11 - 43 -

Εύκολο έργο για τους Gerakas Hawks.

Την Κυριακή το απόγευμα, 2 Φεβρουαρίου, στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας, οι Gerakas Hawks χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερες δυσκολίες επικράτησαν 43 – 23 τον αποδεκατισμένων από απουσίες Brothers United .
Οι Hawks άνοιξαν το σκορ με τρίποντο του Γραβάνη, ενώ Αρχοντουλάκης και Καράμπελας με τρίποντο έγραψαν το 5 – 3. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους με Σκλαβούνο, Σαρακηνό, Γκόρο και Βλαχόπουλο να σκοράρουν, ενώ για τους Βrothers Καράμπελας, Αρχοντουλάκης και Καμπάκης μείωναν σε 11-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι βρήκαν 6 πόντους με τον Αρχοντουλάκη, ενώ οι φιλοξενούμενοι με Βλαχόπουλο, Γκόρο να πετυχαίνουν από 5 πόντους και δίποντο του Παπαγιάννη πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 17 – 26.
Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Brothers έμειναν με τέσσερις παίκτες λόγω του τραυματισμού του Mονοκρούσου και πέτυχαν ένα τρίποντο με τον Κουφαλιώτη. Οι Hawks που έριξαν κι αυτοί αναγκαστικά τους ρυθμούς τους, με Γκόρο, Γραβάνη και Τζελέπη διατηρούσαν προβάδισμα με 20 – 32.
Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα έδειχναν πως δεν μπορεί να αλλάξει κάτι. Οι Hawks με 4 πόντους του Γραβάνη και βοήθειες από Γκόρο, Σκλαβούνο και Σαρακηνό καθάρισαν το ματς, ενώ για τους Βrothers ο Αρχοντουλάκης με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 23 – 43.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Τάσος Σαρακηνός με 4 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Αρχοντουλάκης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Συνολικά οι Brothers είχαν 7/27 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 3/5 βολές, κατέβασαν 22 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.
Οι Hawks είχαν 12/33 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 4/6 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.
Brothers United (Καράμπελας): Κουφαλιώτης 3(4κλ.), Μονοκρούσος (3κλ.), Καράμπελας 5 (7ρ.), Αρχοντουλάκης 15 (7ρ.), Καμπάκης.
Gerakas Hawks (Χρυσικός): Σκλαβούνος 4, Γκόρος 12 (3ας.), Σαρακηνός 4 (8ρ.), Πικάσης, Αβαράκης, Γραβάνης 11, Παπαγιάννης 2, Τζελέπης 2, Βλαχόπουλος 8 .
Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.
Τι δεν μας άρεσε: Οι πάμπολλες απουσίες των Brothers United.