29/06/2020
Gunners 10 21 14 14 - 59 -
La Bola De Papel 9 9 14 13 - 45 -

Εύκολο έργο για τους Gunners!

Το Σάββατο το βράδυ 27 Ιουνίου στο κλειστό γήπεδο του Περιστερίου, σε ένα ματς σε χαλαρούς ρυθμούς οι Gunners ξεπέρασαν σχετικά εύκολα το εμπόδιο της La Bola De Papel επικρατώντας με 59-45.
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισσοροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων καθώς Ρίκος(4), Ακουμιανάκης(4), Πάνιας για τους γηπεδούχους και Φλώρος(5), Οικονόμου(4) για τους φιλοξενούμενους είχαν τις δύο ομάδες κοντά(10-9).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν καλύτερα οι Gunners και τρέχοντας 7-0 σερί με Ακουμιανάκη,Ρίκο και τρίποντο του Κωστακιώτη ξέφυγαν με 17-9. Η La Bola στην συνέχεια αντέδρασε και βρήκε λύσεις με Κούτρα(5), Φλώρο και Τζαναβάρα αλλά το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους στο +13 καθώς Κωστακιώτης με δύο ακόμα τρίποντα, Ακουμιανάκης(4),Ρίκος ,Πάνιας και Καλογιαννίδης διαμόρφωσαν το 31-18.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η La Bola προσπάθησε να μπει στην διεκδίκηση του ματς με τρίποντο του Κούτρα και καλάθι του Φλώρου, όμως οι Gunners με πρωταγωνιστή τον Ακουμιανάκη με 5 πόντους ανέβασαν την διαφορά στους 15(39-24). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς μειώνοντας με Οικονόμου και Φλώρο, ενώ στην αντίπερα όχθη Καραμπέτσος (4) και Καλογιαννίδης διαμόρφωσαν το 45-32.
Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο Πάνιας και Ρίκος πέτυχαν από ένα καλάθι για τους προπορευόμενους , με τους Κούτρα(7) και Φλώρο να ρίχνουν την διαφορά 49-41. Τα πέντε τελευταία λεπτά ανήκαν στους Gunners που πέτυχαν 10 πόντους με Ακουμιανάκη και Καραμπέτσο να πετυχαίνουν από 4 πόντους , ενώ για την La Bola , Φλώρος(3) και Οικονόμου με μία βολή διαμόρφωσαν το τελικό 59-45.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Διονύσης Ρίκος με 7 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Φλώρος με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Συνολικά οι Gunners είχαν 20/47 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 10/20 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 4 λάθη.
Η La Bola είχε 15/44 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 6/14 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.
Gunners (Παναγόπουλος): Παπαγεωργίου, Πάνιας 10 (3ας.), Καλογιαννίδης 4 (8ρ.), Ρίκος 7 (13ρ.), Κωστακιώτης 9, Καραμπέτσος 8(8ρ.), Ακουμιανάκης 21, Σιαμπάνης(7ρ.).
La Bola De Papel(Φλώρος): Τζαναβάρας 2, Μαρινάκης (12ρ.), Φλώρος 19(10ρ.), Οικονόμου 9, Κούτρας 15, Ντακογιάννης.
Τι μας άρεσε: Το ιδανικό κλίμα της αναμέτρησης!