20/02/2020
Retro Pacers 27 17 21 29 - 94 -
Houston Problems 14 14 8 17 - 53 -

Εύκολο έργο για τους Pacers!

Την Τετάρτη το βράδυ 19 Φεβρουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Retro Pacers παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα επικράτησαν πολύ εύκολα με το ευρύ 94 – 53 των Houston Problems .

Εκρηκτικό ξεκίνημα στον αγώνα έκαναν οι Πέισερς και με Κοψιδά(4) Τσιλιμπάρη, Βέλλη και Κωστή προηγήθηκαν με 11 – 4 των Ρroblems που σκόραραν με Ελευθερίου και Τσουραπά. Στην συνέχεια οι ασταμάτητοι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα 16 πόντους με Τσιλιμπάρη(5), Βέλλη, Κοψιδά(4) και Κάππο, ενώ για τους φιλοξενούμενους Σταυρόπουλος(4), Ελευθερίου και Λένης μείωναν σε 27 – 14.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Problems είχαν δυσκολίες στην επίθεση σκοράροντας με Σταυρόπουλο και Σωτηρίου, όμως οι γηπεδούχοι που δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι με 7 πόντους του Κοψιδά , 4 του Βασιλειάδη και καλάθι του Λιγνού έφτασαν σε double score (40-20). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση με 6 πόντους του Σταυρόπουλου και 4 του Ελευθερίου , ενώ οι Pacers με Κοψιδά και Γεωργάρα διαμόρφωσαν το 44-28 σκορ ημιχρόνου.

Οι Pacers ξεκίνησαν καλά και το τρίτο δεκάλεπτο βρίσκοντας 11 πόντους με Κοψιδά(5), Κάππο, Τσιλιμπάρη και Βασιλειάδη και οι Problems απάντησαν με Σωτηρίου, Παπαϊωάννου και Ελευθερίου (55 – 36.). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με τον Βέλλη να μοιράζει και τους Κοψιδά, Κάππο και Κωστή(4) να σκοράρουν έτρεξαν σερί 10-0 εκτοξεύοντας την διαφορά στους 29(65-36).

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι Pacers ήταν και πάλι εξαιρετικοί στην επίθεση και με Βασιλειάδη(4), Τσιλιμπάρη, Βέλλη και Κοψιδά έφτασαν τους 78 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Problems βρήκαν κι αυτοί ρυθμό σκοράροντας 11 πόντους με Ελευθερίου(7), Λένη και Σωτηρίου (78 – 47.). Με 4 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι με Βέλλη(5), Βασιλειάδη, Τσιλιμπάρη, Κοψιδά και Λιγνό έφτασαν τους 94 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους Σταυρόπουλος(4), Σωτηρίου και Ελευθερίου μείωσαν και διαμόρφωσαν το τελικό 94 – 53.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κρίτων Βέλλης με triple-double 15 πόντους, 21 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Ελευθερίου με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά οι Pacers είχαν 29 – 59 δίποντα, 6 – 17 τρίποντα, 18 – 26 βολές, κατέβασαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 22 λάθη. Οι Problems είχαν 20 – 63 δίποντα, 2 – 27 τρίποντα, 7 – 11 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Retro Pacers (Βέλλης): Βέλλης15 (21ρ,11ας.), Κοψιδάς 32 (8ρ.), Κωστής 6 (7ρ.), Κάππος 6, Βασιλειάδης 12 (12ρ.), Γεωργάρας 4, Τσιλιμπάρης 15, Λιγνός 4.

Houston Problems (Λένης): Σταυρόπουλος 17 (12ρ.), Παπαϊωάννου 2 (5ας.), Χαλκής, Τσουραπάς 2 (6ρ.), Αναγνωστόπουλος 6, Θωμόπουλος, Ελευθέριου 21 (9ρ.), Λένης 5.

Τι μας άρεσε: Ανοιχτό και γρήγορο ματς χωρίς σκοπιμότητες.