21/09/2020
Aladalon 3 15 7 13 - 61 -
Pink Panthers 24 9 18 10 - 38 -

Εύκολο έργο οι Aladalon!

Το απόγευμα της Κυριακής, 20 Σεπτεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Aladalon πέτυχαν την δεύτερη τους νίκη, σε ισάριθμα ματς, για τον όγδοο όμιλο του κυπέλλου, επικρατώντας πολύ εύκολα, με 38 – 61 ,των Pink Panthers.
Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν οι Aladalon το πρώτο δεκάλεπτο βάζοντας γερά τις βάσεις για την νίκη.Δέχτηκαν μόνο 3 πόντους από Αραμπατζή και Μαυρογόνατο , ενώ στην επίθεση πέταγαν φωτιές! Με το Μιχαηλίδη να πασάρει και τους Σουβλέρη(8), Μελανοφρύδη (5) να είναι οι πρώτοι σκόρερ ξέφυγαν με 3-24!
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ροζ Πάνθηρες ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να βρουν 15 πόντους με Φλώρο(5), Αραμπατζή, Ντζόγια και Κοντό, ενώ για τους φιλοξενούμενους Κτενίδης, Σδούγκας, Αθανασάκος και Μαχαίρας τους έβαζαν μπροστά στο ημίχρονο με 18 – 33.
Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα των Aladalon και στο δεύτερο ημίχρονο καθώς Μελανοφρύδης και Σουβλέρης πέτυχαν γρήγορα από 5 πόντους ο καθένας ανεβάζοντας την διαφορά στους 25(18 – 43.).Οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο καλάθια με Κοντό και Ντζόγια, ενώ οι Κόκκινοι με τον Βαγγέλη να πετυχαίνει 4 πόντους και βοήθειες από Μαχαίρα και Σσούγκα έγραψαν το 25-51.
Ο Μαυρογόνατος άνοιξε το σκορ στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με τρίποντο, για να απαντήσουν για τους φιλοξενούμενους Μαχαίρας και Κτενίδης με δύο βολές (28 – 55.). Στην συνέχεια οι Ροζ Πάνθηρες προσπάθησαν να μαζέψουν το σκορ με Σταφυλαράκη, Λύτρα, Κοντό και Φλώρο να πετυχαίνουν 10 πόντους, ενώ για τους Aladalon Αθανασάκος με τρίποντο και Σουβλέρης ολοκλήρωσαν την άνετη επικράτηση τους με 38 – 61.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 3 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεράσιμος Μαυρογόνατος με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι Pink Panthers είχαν 16/40 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 1/4 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.
Οι Aladalon είχαν 24/41 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 6/8 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.
Pink Panthers (Κοντός): Φλώρος 7 , Ντζόγιας 8, Λύτρας 2, Αραμπατζής 3, Μαυρογόνατος 8, Κοντός 6, Σταφυλαράκης 4(12ρ.).
Aladalon(Μιχαηλίδης): Σδούγκας 4(7ρ.), Διαμαντόπουλος 2, Χατζής 3, Μιχαηλίδης 3 (9ρ.), Αθανασάκος 6, Σουβλέρης 15, Μελανοφρύδης 12, Βαγγέλης 6, Μαχαίρας 6, Κτενίδης 4.
Τι μας άρεσε: Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκονται γενικά οι Aladalon και highlight μια φανταστική ασίστ του Μιχαηλίδη.