10/02/2020
Reptors 13 16 14 18 - 61 -
Weak Us Beaches 14 5 8 9 - 36 -

Εύκολο έργο οι Rapetors.

Το απόγευμα του Σαββάτου, 8  Φεβρουαρίου, στο κλειστό της Ανθούσας, οι αποδεκατισμένοι Weak Us Beaches έκαναν καλό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια οι Rapetors ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και επικράτησαν εύκολα με 61 – 36.
Οι WUB μπήκαν δυνατά στον αγώνα και με 4 πόντους του Σταύρου, τρίποντο του Παπασταυριανού και βοήθειες από Πλεξίδα και Γαλάνη προηγήθηκαν με 3 – 11. Οι Rapetors ξύπνησαν και βρήκαν λύσεις με Κορρέ, Κ. Παπαγεωργίου(4), Α. Παπαγεωργίου και Αλεξανδρή, ενώ οι φιλοξενούμενοι με δίποντο του Νερατζή και βολή του Τζαμπούρα προηγούνταν με 13 – 14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και τρέχοντας σερί 9 – 0 με Αλεξανδρή, Α. Παπαγεωργίου, Ντόβα και Κορρέ πήραν προβάδισμα με 22 – 14. Οι WUB πέτυχαν δίποντο με τον Πλεξίδα και τρίποντο με τον Σταύρου, αλλά οι Rapetors με 5 πόντους του Α. Παπαγεωργίου πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (29 – 19).
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με Μηλιό και Πατσουράκη να σκοράρουν για τους γηπεδούχους και τον Σταύρου με δύο καλάθια να απαντά για τους φιλοξενούμενους (33 – 23). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και άνοιξαν την διαφορά με Πατσουράκη, Μηλιό(4), Κ. Παπαγεωργίου και Ντόβα να σκοράρουν ενώ για τους WUB Σταύρου και Γαλάνης πέτυχαν δύο καλάθια για το 43 – 27.
Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου Αλεξανδρής, Κ. Παπαγεωργίου και Κορρές πέτυχαν 5 πόντους για τους Rapetors και οι WUB που έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς, με 7 πόντους του Νερατζή και δίποντο του Πλεξίδα πλησίασαν 48 – 36. Με πέντε λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα ,οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το ματς σε περίπατο και με Μηλιό(5), Ντόβα(5) και Α. Παπαγεωργίου να πετυχαίνουν 14 αναπάντητους πόντους διαμόρφωσαν το τελικό 61 – 36.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 6 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Πλεξίδας με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι Rapetors είχαν 23/57 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 9/19 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.
Οι WUB είχαν 14/48 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 2/3 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.
Rapetors (Πατσουράκης): Α. Παπαγεωργίου 13, Πατσουράκης 4 (3ας.), Αλεξανδρής 5 (7ρ.), Ντόβας 9 (3ας.), Κ. Παπαγεωργίου 8 (7ρ.), Κορρές 10(8ρ.), Μηλιός 12 (11ρ.).
Weak Us Beaches(Τσιλαλής): Γαλάνης 4 (8ρ.), Τζαμπούρας 1, Νεραντζής 9, Τσιλαλής, Παπασταυριανός 3, Σταύρου 13 (11ρ.), Πλεξίδας 6 (10ρ.).
Τι μας άρεσε: Όταν οι Rapetors βρουν ρυθμό προσφέρουν ωραίες φάσεις στην επίθεση.