14/02/2020
Elapuse BC 13 8 7 18 - 46 -
Piranhas 10 23 24 19 - 76 -

Εύκολο έργο για τα Piranhas!

Την Πέμπτη το βράδυ 13 Φεβρουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, τα Πιράνχας χωρίς να βρουν ιδιαίτερη αντίσταση από την αποδεκατισμένη Elapuse που έπαιξε όλο το δεύτερο ημίχρονο με τέσσερις παίκτες επικράτησαν με το ευρύ 46 – 76.

Ο Αναγνώστου με δίποντο άνοιξε το σκορ του αγώνα για να απαντήσουν Τριανταφύλλης με τρίποντο και Γρηγορίου (2 – 5). Στην συνέχεια η Elapuse με Μόσχο(5), Μπουγιούκα, Δρίτσα και Αναγνώστου πήρε προβάδισμα στο σκορ για να απαντήσουν Τριανταφύλλης με νέο τρίποντο και Γρηγορίου με βολές (13-10).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τα Πιράνχας να μπαίνουν αγριεμένα και με τρίποντο του Τριανταφύλλη, Κανλή και Γραφιαδη πέρασαν μπροστά στο σκορ για να μειώσει με τρίποντο ο Δεσύπρης (16 – 18.). Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ασταμάτητοι με Αφουξενίδη(4), Τσατσάκο, Γρεφιαδέλη, Γρηγορίου(4) και Τριανταφύλλη να φορτώνουν με 15 πόντους το αντίπαλο καλάθι, ενώ για τους γηπεδούχους Δρίτσας με τρίποντο και Μόσχος μείωναν στην λήξη του ημιχρόνου (21 – 33.).

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έμειναν με τέσσερις παίκτες λόγω αδιαθεσίας του Δρίτσα και το παιχνίδι έχασε την αίγλη του. Η Elapuse πέτυχε 7 πόντους με Δεσύπρη, Μόσχο και Αναγνώστου, ενώ στην αντίπερα όχθη τα Πιράνχας με 9 πόντους του Παλαιοδημόπουλου, 4 του Κανλή , 4 του Γραφιαδέλη, τρίποντο του Τριανταφύλλη και δίποντο του Γρηγορίου εκτόξευσαν την διαφορά στους 27(28-55).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν σχεδόν φιλικό και οι άμυνες πήγαν περίπατο. Η Elapuse Βρήκε 18 πόντους με Αναγνώστου(7), Δεσύπρη(5), Μόσχο και Μπουγιούκα, ενώ τα Πιράνχας με Γραφιαδέλη(6), Γρηγορίου, Κανλή, Αφουξενίδη, Κεχρή και Παλαιοδημόπουλο να προσφέρουν ακόμα 19 διαμόρφωσαν το τελικό 46 – 76.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θανάσης Παλαιοδημόπουλος με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Δρίτσας με 5 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά η Elapuse είχε 13 – 33 δίποντα, 5 – 25 τρίποντα, 5 – 12 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Τα Πιράνχας είχαν 24 – 60 δίποντα, 8– 15 τρίποντα, 4 – 5 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

ElaPuse (Αναγνώστου): Μόσχος 10(7ρ.), Μπουγιούκας 6(9ρ.), Δρίτσας 5 (7ρ.), Αναγνώστου 14 (11ρ.), Δεσύπρης 11(3κλ.).

Piranhas (Βρύλης): Γρηγορίου 13 (6ρ.), Τριανταφύλλης 17, Παλαιοδημόπουλος 12 (11ρ.), Τσατσάκος 4, Κανλής 8(7ρ.), Κεχρής 2, Γραφιαδέλης 14 (3ασ.), Αφουξενίδης 6 (7ρ.).