25/11/2023
Peristeri Trelleborg 10 12 11 6 - 39 -
La Bola De Papel 17 24 13 26 - 80 -

Εύκολο πέρασμα από το Περιστέρι για την La Bola!

Επιστροφή στις νίκες για την La Bola De Papel στον τρίτο όμιλο της Evolution League, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισε την αποδεκατισμένη Trelleborg με 39-80 στο ΓΣΠ και παραμένει στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η La Bola De Papel στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 9 πόντους του Καραθανάση και 8 του Μιχάλη Τσουκάλη, προηγήθηκε με 10-17. Ο Τύρος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Δαλέζος και Μηλιώνης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Καραθανάσης ήταν ασταμάτητος και με 13 δικούς του πόντους και δύο τρίποντα του Μιχάλη Τσουκάλη, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 22-41. Δεν μπόρεσε η Peristeri Trelleborg να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 7 πόντους του Τύρου και τους 5 του Δρακόπουλου.

Πιο κλειστό ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 νέους πόντους του Μιχάλη Τσουκάλη και βοήθειες των Σακαράκη - Καραθανάση, το συγκρότημα του Αβούρη έκλεισε το δεκάλεπτο στο +21, 33-54. Από την περιφέρεια βρήκαν στόχο σε εκείνο το σημείο οι Δρακόπουλος και Σταυρόπουλος για τους Περιστεριώτες, ενώ έχασαν τον Τύρο με ενόχληση στην γάμπα και έμειναν με μια πεντάδα! Σκορ τρίτης περιόδου 33-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Περιστερίου και έτσι η La Bola De Papel έφτασε εύκολα στη νίκη με 39-80, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σακαράκη, Μιχάλη Τσουκάλη, Παληού, Τζαναβάρα και Καραθανάση. Για την Trelleborg στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Βαγενάς και Δρακόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/12 βολές, 12/39 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/12 βολές, 20/46 δίποντα και 11/35 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος της Trelleborg ο Τύρος με 15 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 6/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson MVP της La Bola de Papel ο Καραθανάσης με 28 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 9/13 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Trelleborg (Τύρος}: Σταυρόπουλος 3 (1), Τύρος 15, Δρακόπουλος 13 (1), Βαγενάς 2, Δαλέζος 4, Μηλιώνης 2

La Bola de Papel (Αβούρης): Βιδάλης 2, Καραθανάσης 28 (2), Παληός 10, Σακαράκης 11 (3), Τζαναβάρας 5 (1), Τσουκάλης Π., Τσουκάλης Μ. 24 (5), Φεντιούκοβ

Τι μας άρεσε: Η έκρηξη του coach Αβούρη στο τρίτο δεκάλεπτο για την cult στιγμή που μας χάρισε!