30/10/2023
Black Mamba 18 21 20 31 - 90 -
Brazzerzz Beachterzz 12 17 15 13 - 69 -

Εύκολα το Black Mamba!

Για το πρωτάθλημα της Master League το Black Mamba κατάφερε να επικρατήσει των Brazzerzz Beachterzz 90-60 παίρνοντας το τρίτο ροζ φύλλο τους, σε ένα ματς για σκληρά νεύρα.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το Black Mamba, καθώς βρέθηκαν σε θέση οδηγού, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 18-12, χάρη σε 8 πόντους του Δ. Μονέου και 4 του Ι. Μονέου. Ο Ζώτος με 6 πόντους και ο Πίλτσης με 2 πόντους έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο με τον Ι. Μονέο να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και να βοηθάει τόσο επιθετικά με άλλους 10 πόντους όσο και αμυντικά την ομάδα του. Από την άλλη μεριά, ο Ζώτος δεν ξέχασε να σκοράρει, αφού με 9 πόντους ήταν ο κύριος πυλώνας επιθετικά των γηπεδούχων. Λήξη ημιχρόνου 39-29.

Αρχή τρίτου δεκαλέπτου και το Black Mamba συνέχισε από εκεί που σταμάτησε. Έχοντας πολυφωνία στην επίθεση και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και το διεύρυναν σε 59-46. Οι μαύροι προσπάθησαν να πιέσουν, αλλά εκεί που πλησίαζαν στο σκορ τα ατομικά λάθη, οι χαμένες βολές και οι κακές επιλογές επιθετικά δεν τους άφησαν να κάνουν πολλά.

Στο φινάλε το Black Mamba διαχειρίστηκε την κατάσταση μεγάλωσε τη διαφορά και δεν άφησε καθόλου περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, παίρνοντας τη νίκη 90-69 και παράλληλα το τρίτο ροζ φύλλο τους στη Master League.

Το Black Mamba είχε 17/23 βολές, 20/42 δίποντα και 11/25 τρίποντα. Πήρε 44 ριμπάουντ, έδωσε 13 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και ένα μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/22 βολές,14/34 δίποντα και 10/30 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp για το Black Mamba ο Μονέος Δ. με 36 πόντους ,5 ριμπάουντ και 1κλέψιμο. ενώ για τους Brazzerzz Beachterzz ο Ζώτος με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Black Mamba (Δέδες) : Chemntan 6, Δέδες 16, Καραλής, Μονέος Δ. 36, Μονέος Ι. 18, Μπολοτάκης 8, Ρεπάνης 6

Brazzerzz Beachterzz (Ζώτος) : Δημητριάδης 11, Δριβάκος 4, Ζώτος 23, Πίλτσης 4, Πιστεύος 3, Πολυχρονόπουλος 11, Τσίτουρας 7, Χαίτος 5

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό κρεσέντο του Μονέου Δ.!