03/05/2023
RBD Gipsy Blinders 13 14 15 12 - 54 -
Black Mamba 20 23 25 21 - 89 -

Εύκολο βράδυ στην πρεμιέρα για το Black Mamba!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό γήπεδο του Μπουρναζίου το Black Mamba επικράτησε στην πρεμιέρα του Summer League επί των Gispy Blinders με το εμφατικό 54-89, ξεκινώντας με το καλύτερο δυνατό τρόπο τις καλοκαιρινές υποχρεώσεις του.

Σε θέση οδηγού από νωρίς βρέθηκε η ομάδα του Σταμάτη Μαρίτσα, ούσα πιο αποτελεσματική στα πρώτα λεπτά και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Μπολοτάκη (6π.), Diallo (5π.), Μουσούλη (5π.), Δέδε (2π.) και Χιμντάν (2π.). Σε λογική απόσταση κρατήθηκαν οι Blinders, χάρη στα καλάθια των Πολίτη (4π.), Καρυστιανού (3π.), Προκοπίου (3π.) και Καραλή (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-20.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με τους τυπικά φιλοξενούμενους και μετέπειτα νικητές να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση, βρίσκοντας λύσεις με το επιθετικό κρεσέντο του Δέδε (12π.), αλλά και από τους Μπολοτάκη (7π.) και Χιμντάν (4π.). Στην αντίπερα όχθη, η τριπλέτα των Πολίτη (5π.) - Θεοδωρόπουλου (4π.) - Πιερράτου (4π.) τράβηξε το κουπί για τους γηπεδούχους, που βρέθηκαν όμως στο -16 στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 27-43.

Μετά την ανάπαυλα, τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Με τον ίδιο πλουραλισμό στην επίθεση και με τους Μαρίτσα (6π.), Μπολοτάκη (6π.), Χιμντάν (6π.) και Δέδε (5π.) να ξεχωρίζουν, το Black Mamba έριξε πρόωρα τίτλους τέλους στο ματς, εκτοξεύοντας τη διαφορά ακόμη περισσότερο. Οι Gipsy Blinders επιχείρησαν να βελτιώσουν την επιθετική τους εικόνα, βασιζόμενοι κυρίως στους Καραθάνο (6π.) και Θεοδωρόπουλο (4π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-68.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Οι Blinders σκόραραν με το δίδυμο Θεοδωρόπουλους (6π.) - Πιερράτος (6π.), ενώ οι νικητές απάντησαν με Μουσούλη (6π.), Diallo (6π.), Μπολοτάκη (5π.) και Δέδε (4π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Gipsy Blinders είχαν 19/51 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.  Στον αντίποδα, το Black Mamba είχε 34/49 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 9/11 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 22 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 17 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Δέδες με 23 πόντους και double-double, έχοντας 11/14 δίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Πιερράτος με 10 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Gipsy Blinders (Πολίτης) : Θεοδωρόπουλος 14 (1), Καραθάνος 8, Καραλής 2, Καρυστιανός 3 (1), Λαρίσης 3, Μπερζελέας, Πετρόπουλος, Πιερράτος 10, Πολίτης 11 (1), Προκοπίου 3 (1).

Black Mamba (Μαρίτσας) : Χιμντάν 12, Diallo 13, Δέδες 23, Μαρίτσας 6 (2), Μουσούλης 11 (1), Μπολοτάκης 24 (1).

Τι μας άρεσε : Το ελεύθερο μπάσκετ των δύο ομάδων.