21/02/2020
LazerWolves 6 10 17 10 - 43 -
Orlando Tragics 15 17 14 15 - 61 -

Εύκολο βράδυ για τους Orlando Tragics!

Με το προβάδισμα από την αρχή μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, οι Orlando Tragics επικράτησαν εύκολα των Lazers με 43-61 για την 14η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development 1. Με αυτή τη νίκη οι Orlando Tragics είναι πιο κοντά στο να κλειδώσουν την παραμονή στην κατηγορία, ενώ οι Lazers έχουν ακόμα πιο δύσκολο έργο.

Φοβερό ξεκίνημα έκαναν οι Orlando Tragics, καθώς έβαλαν εννέα σερί πόντους για το αρχικό 0-9 με τους Lazers να σκοράρουν τους πρώτους τους πόντους μετά από 7 λεπτά! Η διαφορά έφτασε στο +11, 4-15 με ένα λεπτό για το τέλος του δεκαλέπτου. Το σκορ ήταν 6-15 στο τέλος του, με τον Κριαλάκο να πετυχαίνει έξι πόντους και τον Μεϊντάνη τέσσερις για τους Tragics. Από δύο πόντους έβαλαν οι Βρεττάρος, Κοντιζάς και Μοσχάκης για τους Lazers.

Στο ίδιο έργο θεατές, καθώς στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Orlando Tragics ήταν ανώτεροι και ανέβασαν και άλλο την διαφορά. Πιο συγκεκριμένα, με 1'44 για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι Orlando Tragics έφτασαν στο +20, 10-30! Το τελικό σκορ ημιχρόνου ήταν 16-32 με τους Παπαθωμά και Βρεττάρο να βάζουν από πέντε πόντους για τους Lazers, ο Αγαλόπουλος πρόσθεσε έξι και ο Κριαλάκος πέντε για τους φιλοξενούμενους.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η διαφορά ήταν σταθερά στους 16-18 πόντους και με 3’12” να απομένουν για το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 24-42. Οι Lazers έτρεξαν ένα 7-0 σερί και τελικά κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο πίσω με 33-46 έχοντας μειώσει. Ο Βρεττάρος ήταν μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους με 11 πόντους, ενώ ο Σιμιτιάν έβαλε έξι και ο Κριαλάκος τέσσερις για τους Tragics.

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η διαφορά έπεσε στους 10, 38-48 με 7’32” για την λήξη. Όμως οι Orlando Tragics με φοβερές άμυνες και συνεργασίες στην επίθεση, έτρεξαν σερί 13-0, ανέβασαν πάλι την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και η λήξη τους βρήκε νικητές με 43-61. Ο Αντωνακόπουλος έβαλε τέσσερις για τους ηττημένους και ο Βρεττάρος τρεις, ενώ για τους νικητές πολύ καλή περίοδο πραγματοποίησαν οι Κολυβάς με εννέα και Κριαλάκος με τέσσερις.

Καλύτερος όλων ο Κριαλάκος με 19 πόντους (6/11 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/10 βολές), 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 λάθη. Καλύτερος των Lazers ήταν ο Βρεττάρος με 21 πόντους (7/18 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/9 βολές), 8 ριμπάουντ και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 15/49 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 4/13 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, είχαν 9 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 10 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/48 δίποντα, 1/17 τρίποντα και 10/20 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, είχαν 14 ασίστ, 4 κλεψίματα και 14 λάθη.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 4, Βρεττάρος 21 (8ρ 1τρ), Ζωγόπουλος 3 (1), Μοσχάκης 4 (7ρ 4ασ 5κλ), Παπαθωμάς 9 (1), Δήμος, Κοντιζάς 2, Παπαδημητρίου 3.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Σιμιτιάν 8, Κριαλάκος 19 (14ρ), Ζαφειρόπουλος (7ρ), Κολυβάς 14 (1τρ 9ρ), Αγαλόπουλος 6, Τσαμουράς 6, Μεϊντάνης 8 (12ρ 4ασ).

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή ομαδική εμφάνιση των Orlando Tragics σε άμυνα και επίθεση.