01/04/2022
Athens Bucks 5 9 16 10 - 40 -
Γιουγκοπιάστηκα 17 18 18 11 - 64 -

Εύκολο βράδυ της Γιουγκοπιάστηκα!

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση των Athens Bucks με τη Γιουγκοπιάστηκα αφού οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό τους και πήραν ένα εύκολο ροζ φύλλο αγώνα. Το ματς διεξήχθη στο Athens Sports Hall στον Κολωνό, το βράδυ της Τετάρτης στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Development League.

Με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται πάρα πολύ να σκοράρουν στα πρώτα λεπτά, είδαμε τη διαφορά να φτάνει πολύ νωρίς στο +13 με το διχτάκι μάλιστα να έχει «ματώσει» μόνο για τη μία πλευρά (0-13). Το πρώτο καλάθι των Bucks ήρθε από τον Δανιά (2-13) ενώ ο Ματζουρίδης λίγο πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο σημείωσε τρίποντο μειώνοντας στους 12 (5-17).

Οι «κίτρινοι» κάνοντας ξεκάθαρα σωστό rotation διατήρησαν ανάσες και με την είσοδο του Κορωνάκου απέκτησαν και ταχύτητα με αποτέλεσμα να βάλουν κάποια εύκολα καλάθια στο transition. Μάλιστα η άμυνά τους ήταν τόσο καλή που δέχτηκαν μόλις εννιά πόντους στη δεύτερη περίοδο ενώ στην άλλη πλευρά του γηπέδου σημειώθηκαν 18 πόντοι για να εκτοξευθεί η διαφορά στους 21 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (14-35).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό για τις δύο ομάδες καθώς 16 έβαλαν οι «μωβ» και 18 η Γιουγκοπιάστηκα. Ο Σακαρέλος με το μοναδικό του τρίποντο στο ματς ανέβασε τη διαφορά στους 23 πόντους στα μέσα περίπου της περιόδου, μια διαφορά που έμεινε μέχρι το τέλος της, καθώς το σκορ στο 30’ ήταν 30-53.

Συνεχίζοντας να είναι καταιγιστικοί στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κίτρινοι» έφτασαν το μάξιμουμ στους 30 πόντους έπειτα από ένα σερί 11-4 γράφοντας το 34-64. Αυτοί όμως ήταν και οι τελευταίοι πόντοι που σημείωσαν καθώς στα επόμενα τέσσερα λεπτά οι Bucks ήταν αυτοί που έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό σκορ (40-64). Αυτό ήταν το 13ο ροζ φύλλο αγώνα για την ομάδα του Τσάνταλη διατηρώντας έτσι την πρώτου θέση του ομίλου.

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Δανιάς που σημείωσε 8 πόντους με 9 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους Betsson mvp ήταν ο Τσάνταλης που σημείωσε 9 πόντους με 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 22% (12/54), 22% στα τρίποντα (4/18), 40% από τη γραμμή των βολών (4/10), μάζεψαν 40 ριμπάουντ (8 επιθετικά), μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 11 λάθη. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 51% (21/41), 17% στα τρίποντα (5/28), 77% από τη γραμμή των βολών (7/9), μάζεψαν 56 ριμπάουντ (10 επιθετικά), μοίρασαν 20 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 17 λάθη.

Athens Bucks (Αμανατίδης): Χριστόπουλος, Μαντζουρίδης 15 (2), Καμπόλης 2, Χάλαρης 10 (1), Δανιάς 8, Αμανατίδης 2, Αναγνωστόπουλος 3 (1).

Γιουγκοπιάστηκα (Τσάνταλης): Κορωνάκος 16, Μπαντράς 3 (1), Πατάγιας 10 (2), Παπαγεωργίου 13 (1), Τσάνταλης 9, Κύρκος, Κωσταρίδης 2, Νικολαΐδης 8, Ψαρρός 2, Σακαρέλος 3 (1).

Τι μας άρεσε: Η δημιουργία της Γιουγκοπιάστηκα που μοίρασε 20 ασίστ με σχεδόν όλους τους παίχτες να βάζουν το λιθαράκι τους γι’ αυτό το εξαιρετικό στατιστικό!

Τι δε μας άρεσε: Η αστοχία σε δίποντα και βολές των Athens Bucks που δε τους βοήθησε να πλησιάσουν στο σκορ.