08/02/2020
West Bombers 16 8 16 17 - 57 -
Bench Boys 19 15 29 18 - 81 -

Εύκολο βράδυ για Bench Boys!

Εύκολη επικράτηση για τους Bench Boys, απέναντι στους West Bombers, με 57-81, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, στα πλαίσια της Master κατηγορίας, έχοντας σε καλή μέρα τους Μελά και Μισιακό.
Άστοχο το ξεκίνημα των δύο ομάδων, με τον Μουζακίτη να ανεβάζει ρυθμούς στη συνέχεια και να ηγείται της επίθεσης των γηπεδούχων West Bombers, με τον Καραγιαννιώτη από Bench να οδηγεί με μαεστρία τις επιθέσεις των φιλοξενούμενων, οι οποίοι χτύπαγαν όποτε μπορούσαν στον αιφνιδιασμό, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-19, υπέρ των Bench Boys.
Ο Μπουρμπόν έβαλε το δεύτερο του τρίποντο με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με το παιχνίδι όμως να μην έχει το ρυθμό του ξεκινήματος, με κάποια ξεσπάσματα από Μελά και Σπυράτο να οδηγούν τους Bench Boys στο διψήφιο προβάδισμα με την είσοδο στα αποδυτήρια για ημίχρονο, με σκορ 24-34.
Εκρηκτικό το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Καρατζά και Μουζακίτη να ξεχωρίζουν. Τα αρκετά λάθη δεν έκοψαν το ρυθμό του αγώνα, με τις επιθέσεις να μην ξεπερνούν τα 12-14 δευτερόλεπτα, με αυτό το στυλ να βολεύει τους Bench Boys, οι οποίοι με Μισιακό, Μιχαλόπουλο και Καραλάκη να σκοράρουν από την περίμετρο, αύξησαν τη διαφορά, με την ψαλίδα να αγγίζει το +25, με την περίοδο εν τέλει να κλείνει στο 40-63.
Καλύτερη συνολικά η εικόνα των West Bombers στην τελευταία περίοδο, με τον Λογγίτση να βρίσκει χώρους να απλώσει το ταλέντο του, με το τελικό σκορ να είναι 57-81 και τους Bench Boys να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα, έπειτα από μια καλή ομαδική εμφάνιση.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μελάς με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη. Από πλευράς West Bombers ξεχώρισε ο Γιάννης Κουκουλής με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.
Συνολικά οι West Bombers είχαν 18/49 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 3/7 βολές, 45 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 16 λάθη. Συνολικά οι Bench Boys είχαν 25/54 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 1/2 βολές, 52 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 12 κλεψίματα και 10 λάθη.
West Bombers (Μπαρδούλης): Μπουρμπόν 8, Κουκουλής 10 (9 ριμπ), Μπαρδούλης 2, Μουζακίτης 13 (7 ριμπ), Ρήγας 3, Λογγίτσης 9 (6 ριμπ), Καρατζάς 12 (9 ριμπ).
Bench Boys (Γαλάνης): Μισιακός 15, Καραγιαννιώτης 7 (8 ασ), Σπυράτος 5, Μοσχόπουλος 2, Κωστόπουλος 9, Καραλάκης 10, Μελάς 16 (13 ριμπ), Χουρσαλάς 6 (6 ριμπ), Μαρκόπουλος 6, Μιχαλόπουλος 5 (13 ριμπ).
Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Bench Boys!