01/04/2022
Chicken Nuggets 16 13 19 10 - 58 -
Ellinoroston Celtics 8 8 12 12 - 40 -

Εύκολος «άσσος» των Chicken Nuggets!

Σπουδαία έχουν ξεκινήσει τον δεύτερο γύρο του ομίλου τους οι Chicken Nuggets καθώς έφτασαν στην τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια και έτσι έχουν σκαρφαλώσει και στην 7η θέση. Θύμα τους αυτή τη φορά ήταν οι ουραγοί, Ellinoroston Celtics, οι οποίοι έχασαν και τον βασικό τους playmaker έπειτα από τραυματισμό και δε κατάφεραν να γίνουν ανταγωνιστικοί γνωρίζοντας την ήττα με 58-40. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Athens Sports Hall στον Κολωνό το βράδυ της Τετάρτης στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Development 2 League.

Οι Celtics εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Nuggets στο πρώτο τρίλεπτο και προηγήθηκαν με 0-5 με τους Ασημάκο και Κατσιράκη να σκοράρουν από το ζωγραφιστό. Η απάντηση ήρθε άμεσα από τους γηπεδούχους που έτρεξαν ένα σερί 13-0 σε διάστημα πέντε λεπτών και πήραν τα ηνία του ματς (13-5). Με διαφορά double score έκλεισαν το δεκάλεπτο αφού το τρίποντο του Καπερώνη στα τελευταία δευτερόλεπτα έγραψε το 16-8.

Με σερί 6-0 μπήκαν στη δεύτερη περίοδο οι «κίτρινοι» και έτσι έδωσαν στη διαφορά διψήφια τιμή (22-8). Οι «κέλτες» μέχρι τους δέκα πόντους έριξαν τη διαφορά όταν με καλάθι του Ταγκούλη έκαναν το σκορ 26-16. Ο Δασκαλόπουλος όμως με τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου έγραψε το 29-16.

Με τον Ορούτσι και τον Καπερώνη να φορτώνουν το αντίπαλο καλάθι η διαφορά συνεχώς αυξανόταν και έτσι οι γηπεδούχοι λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο της επανέναρξης έφτασαν τη διαφορά στο +15 υπέρ τους (40-25). Δε σταμάτησαν όμως εκεί καθώς μετά το γκολ φάουλ του Φυλακτού (40-28), έτρεξαν σερί 8-0 και άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα (+20, 48-28).

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μόνο την τελευταία περίοδο όπου είναι και λογικό καθώς οι αντίπαλοί τους χαλάρωσαν. Ο Ορούτσι με τον Δασκαλόπουλο που πρωταγωνιστούσαν στο σκοράρισμα έκατσαν στον πάγκο και έτσι το δεκάλεπτο αυτό ήταν και το λιγότερο παραγωγικό για τους γηπεδούχους οι οποίοι όμως κράτησαν ψηλά τη διαφορά στο τέλος του αγώνα (58-40).

Betsson mvp των νικητών ήταν ο Δασκαλόπουλος που σημείωσε 21 πόντους κάνοντας double-double με 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 4 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κατσιράκης που σημείωσε 11 πόντους κάνοντας και αυτός με τη σειρά του double-double με 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 μπλοκ. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 42% (18/42), 18% στα τρίποντα (6/32), 66% από τη γραμμή των βολών (4/6), μάζεψαν 44 ριμπάουντ (10 επιθετικά), μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 17 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 14 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 32% (17/53), 5% στα τρίποντα (1/19), 33% από τη γραμμή των βολών (3/9), μάζεψαν 48 ριμπάουντ (15 επιθετικά), μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ και 20 λάθη.

Chicken Nuggets (Α. Ανδριόπουλος): Καπερώνης 14 (2), Δασκαλόπουλος 21 (2), Μπούκας 2, Ορούτσι 17 (1), Α. Ανδριόπουλος 5 (1), Β. Ανδριόπουλος 2, Μουχλιανίτης.

Ellinoroston Celtics (Τσίλης): Φυλακτός 11, Ασημάκος 4, Ταγκούλης 6, Τσίλης 3 (1), Καρασούλος, Δαυίδ 2, Παπαϊάκος 2, Κατσιράκης 11, Κοσκίνας 1.

Τι μας άρεσε: Πέρα από τα πολύ καλά ποσοστά των Δασκαλόπουλο και Καπερώνη που σκόραραν κατά κόρον, οι δύο παίχτες ηγήθηκαν και στα ριμπάουντ της ομάδας τους δείχνοντας έτσι και τα αθλητικά τους στοιχεία κυριαρχώντας στους αιθέρες!

Τι δε μας άρεσε: Η αστοχία των φιλοξενούμενων σε δίποντα και βολές.