05/02/2024
Thessaloniki Avispas 13 10 12 27 - 62 -
Salonica Old Stars 15 10 17 25 - 67 -

Έβαλαν φωτιά στην βαθμολογία οι Old Stars Salonica!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με έντονη ανταγωνιστικότητα. Οι παίχτες των Thessaloniki Avispas, Μαυρίδης και Μουταφίδης, προσπαθούσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, ενώ οι Old Stars Salonica, με τους εκπληκτικούς Γαϊτάνη, Καραλή και Ματούλα, ανταποκρίθηκαν σε μεγάλο βαθμό. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Old Stars Salonica να προηγούνται με 13-15, υποδηλώνοντας έναν εξαιρετικά ανοιχτό αγώνα.

Καθώς το παιχνίδι προχωρούσε προς το δεύτερο δεκάλεπτο, η ένταση ανέβαινε. Οι Thessaloniki Avispas προσπαθούσαν να ανατρέψουν το παιχνίδι, ενώ οι Old Stars Salonica παρέμεναν σταθεροί στην άμυνα τους. Οι Μαυρίδης και Μουταφίδης έκαναν εντυπωσιακές επιθέσεις, αλλά οι Γαϊτάνης, Καραλής και Ματούλας πέτυχαν σημαντικά καλάθια. Στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, η διαφορά στο σκορ διατηρήθηκε στους δύο πόντους, με τους Old Stars Salonica να προηγούνται με 23-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αποφασιστικό για τους Old Stars Salonica. Οι Γαϊτάνης και Ματούλας εμφανίστηκαν εξαιρετικοί για ακόμα μια περίοδο και η ομάδα τους αύξησε κι άλλο το υπέρ τους προβάδισμα. Οι Thessaloniki Avispas προσπαθούσαν να κρατηθούν στο παιχνίδι, αλλά οι Old Stars Salonica αύξησαν την πίεση. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους Old Stars Salonica να προηγούνται 35-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Thessaloniki Avispas επέδειξαν αντοχή και αποφασιστικότητα προκειμένου να προσπαθήσουν να ανατρέψουν την κατάσταση. Παρόλα αυτά, οι Old Stars Salonica κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους με ευφυείς επιθέσεις και ασφαλείς άμυνες. Το τελευταίο σφύριγμα έπεσε με τους Old Stars Salonica να κατακτούν τη νίκη με σκορ 62-67.

MVP αναδείχθηκε ο Γεώργιος Ματούλας ο οποίος πέτυχε 23 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Thessaloniki Avispas είναι ο Βασίλειος Μαυρίδης ο οποίος πέτυχε Double Double με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης, Καλλιμάνης 1, Καρανώτας 9(1), Κώστας 4(1), Μαυρίδης 18(3), Μουταφίδης 15(2), Ορλιακλής 8, Σοιλεμεζίδης 2, Στεφάνου, Τζιτζάλης 5

Old Stars Salonica: Βλάχος, Γαϊτάνης 14(2), Καραλής 13(2), Κατράνας 2, Λαθουράκης, Ματούλας 23(4), Μπαξεβανόπουλος 2, Μπέτσιος 8, Τροκάνας 5, Χριστόπουλος