12/02/2022
Αμόκ 15 23 12 14 - 64 -
Most Wanted 18 15 19 16 - 68 -

Έβαλαν stop στην Αμόκ οι Most Wanted!

Στα χρώματα των Most Wanted βάφτηκε το ντέρμπι του τρίτου ομίλου της D2-League, καθώς για την 12η αγωνιστική κέρδισαν την Αμόκ με 64-68 στο κλειστό του Κολωνού και την ανάγκασαν στην πρώτη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Most Wanted να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με 5 πόντους του Καραμασιώτη και τρίποντα των Ηλία και Νίκου Νικολάου, προηγούνταν με 15-18. Το δίδυμο Κατσιγάρη – Γράψα με 4 πόντους ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 3 είχαν οι Βιγικάκης και Καραθάνος.

Στην δεύτερη περίοδο η Αμόκ, αν και βρέθηκε να χάνει με 17-24, ανέβασε στροφές από τα μισά του δεκαλέπτου και με 9 πόντους του Βιγικάκη, 4 του Τρυγωνόπουλου, άλλους τόσους του Κατσιγάρη και τρίποντα των Κρινή – Γράψα, πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Καραμασιώτης (5π), Πίκουλης (4π) και Μπλιθικιώτης (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Most Wanted επέβαλαν εκ νέου τον δικό τους ρυθμό και με νέους 9 πόντους του Καραμασιώτη, 4 του Μήτση και 4 του Παπαδόπουλου, πήραν κεφάλι στο σκορ με 50-52. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στην τρίτη περίοδο, με τον Γράψα να πετυχαίνει 4 πόντους και τους Κατσιγάρη – Βιγικάκη να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 50-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Καταζητούμενοι έβγαλαν περισσότερο πάθος και με 5 πόντους του Καραμασιώτη, 5 του Παπαδόπουλου και τρίποντο του Μπλιθικιώτη, έφτασαν στην τεράστια νίκη με 64-68. Για την Αμόκ στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κατσιγάρης, Βιγικάκης, Κρινής και Πουμπουρίδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/23 βολές, 17/39 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/16 βολές, 19/52 δίποντα και 7/19 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Πολυτιμότερος της Αμόκ ο Βιγικάκης με 18 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 5/8 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Most Wanted ο Καραμασιώτης με 24 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 6/9 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Αμόκ (Fisherman): Κρινής 6 (2), Αβαρκιώτης, Τρυγωνόπουλος 7, Γράψας 11 (1), Πουμπουρίδης 2, Βιγικάκης 18 (2), Κατσιγάρης 17 (2), Καραθάνος 3

Most Wanted (Καραμασιώτης): Ελευθεράκης 2, Νικολάου Ν. 4 (1), Παπακωνσταντίνου 2, Καραμασιώτης 24 (3), Παπαδόπουλος 11 (1), Μπλιθικιώτης 8 (1), Λαγωνικάκος, Μήτσης 6, Πίκουλης 8, Νικολάου Η. 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες και οι πολλές ανατροπές!