22/10/2023
The Roots 11 9 20 19 - 59 -
Old Stars 19 14 21 15 - 69 -

‘Έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί oι Old Stars!

Σε ένα δραματικό ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, οι Old Stars παρέμειναν ψύχραιμοι και, παρα τη μεγάλη προσπάθεια των Roots, επικράτησαν στο τέλος με 59-69, σπάζοντας έτσι το κακό σερί των ηττών που είχαν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Οld Stars, εκμεταλλευόμενοι την επιθετική ποιότητα του Άγγελογιαννάκη, ο οποίος σκόραρε τρεις φορές από τα 6,75, πήραν προβάδισμα στο σκορ στην αρχή του παιχνιδιού. Κατσουράνης με τέσσερις και Φιλιππής με τρεις αντέδρασαν για τους Roots, οι οποίοι ωστόσο βρέθηκαν πίσω στο σκορ, με 11-19, στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι Old Stars, με ηγέτη τον Τζιόπα με έξι και τον Καπράλο με πέντε εμφανίστηκαν καλύτεροι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, περιορίζοντας στους εννιά πόντους τους Roots. Φιλιππής με ένα τριποντάκι και Γουρνελος με ένα καλάθι από κάτω ηγήθηκαν της επιθετικής προσπάθεια των γηπεδούχων, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό. Σκορ ημιχρόνου 20-33

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Roots μπήκαν με όλη τη διάθεση να γυρίσουν το ματς, αλλά οι Old Stars έβρισκαν συνέχεια απαντήσεις. Νικολάου με οκτώ και Κατσουράνης με έξι ήταν οι highscorers από πλευράς Roots, ενώ από την άλλη ο Aγγελογιαννάκης (11π.) οδήγησε τους Old Stars, οι οποίοι με πέντε πόντους του Δουκάκη στο τέλος προηγήθηκαν με 40-54.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Νικολάου το πήρε προσωπικά και με 7 δικούς του πόντους μείωσε την διαφορά στο 42-56, μετά το πέρας των τριών πρώτων λεπτών. Οι Old Stars έχασαν για λίγο το μυαλό τους και μπήκαν στο ρυθμό των Roots, οι οποίοι με ηγέτη τον Kατσουράνη (4π.) μείωσαν ακόμα και στους τρεις, τεσσεράμισι λεπτά πριν τη λήξη! Ο Καπράλος με ένα μεγάλο τρίποντο και ο Αγγελογιαννάκης με ένα κρισιμότατο γκολ φάουλ αντέδρασαν στην πιο κρίσιμη ώρα για τους Old Stars και ξανά έστειλαν διαφορά στο συν 9, 1:43 πριν το τέλος. Η ομάδα του προέδρου Γεωργούση τελικά πήρε τη νίκη με 54-69, φτάνοντας έτσι στο 2-4!

Betsson MVP για τους Old Stars αναδείχθηκε ο Νίκος Αγγελογιαννάκης, ο οποίος πέτυχε 30 πόντους με 6/8 τρίποντα, μοίρασε 2 ασίστ και κατέβασε 6 ριμπάουντ. Για τους Roots ξεχώρισε ο Στέλιος Κατσουράνης με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Roots (Σοκολάκης): Σοκολάκης, Ζαμπάρας 4, Φιλιππής 6, Λαγωνικάκος 4, Αργυράκης 2, Γούλας, Κατσουράνης 16, Παντελάτος, Ανδραβίζος 2, Γουρνέλος 5, Λουλουργάς 4, Νικολάου 16.

Old Stars (Δουκάκης): Γεωργούσης 3, Δουκάκης 7, Πέτρου, Ράμμος 2, Αγγελογιαννάκης 30, Καπράλος 16 (12ριμπ.), Κωφόπουλος 2, Τζιόπας 6, Τζώρτζος, Τσουμπάρας 3.

Τι μας άρεσε: Το μεγάλο comeback των Roots και η ψυχραιμία των Old Stars!