08/11/2019
Bench Boys 13 14 22 18 - 67 -
New World Fix 15 18 10 22 - 65 -

Έβαλαν τέλος στο σερί των Fix οι Bench Boys!

Τέλος στο νικηφόρο σερί των New World Fix έβαλαν οι Bench Boys, αφού για την δεύτερη αγωνιστική της Master League επικράτησαν δύσκολα στο κλειστό του Κολωνού με 67-65.

Έχοντας τον ρόλο του αουτσάιντερ, οι Fix έπαιξαν χωρίς άγχος και με καλάθια των Σιάποντη, Μπαρμπερίδη, Κιτσαντά και Diallo κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με 13-15. Οι Bench Boys που με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, σκόραραν με τους Καραγιαννιώτη, Μιχαλόπουλου και Καραλάκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η ομάδα του Γαλανού συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, εκτοξεύοντας μάλιστα την διαφορά στο +9 (22-31), χάρη στα καλάθια των Τσουράπη, Diallo και Σιάποντη. Οι «παγκίτες» παρουσίασαν ωστόσο σημάδια αντίδρασης στα τελευταία λεπτά με τους Μισιακό και Μιχαλόπουλου, διαμορφώνοντας το κατά τους 27-33 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να φέρνουν… «τούμπα» το ματς, παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ. Με τον Καραγιαννιώτη να τα πηγαίνει περίφημα στο οργανωτικό κομμάτι και τους Μιχαλόπουλο και Καραλάκη να αξιοποιούν τις ασίστ του, οι «παγκίτες» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 22-10, μετατρέποντας το 27-33 του ημιχρόνου σε 49-43 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Fix μπορεί να μην ήταν το ίδιο παραγωγικοί όπως στο πρώτο ημίχρονο, όμως έμειναν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της νίκης, χάρη στα καλάθια των Diallo και Ζωιτού.

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, αφού η ομάδα του Γαλανού με πρωταγωνιστές τους Κιτσαντά και Ζωιτό επέστρεψε για τα καλά στο ματς, μειώνοντας στον πόντο (52-51), 6:33 πριν την λήξη. Σ’ εκείνο το σημείο τις λύσεις στην επίθεση των Bench Boys έδωσε ο Μαρκόπουλος, αφού με τρία συνεχόμενα τρίποντα «ξεκόλλησε» την ομάδα του από τους 52 πόντους, ανεβάζοντας παράλληλα την ψυχολογία στα ύψη (61-56). Στα τελευταία λεπτά που όλα κρέμονταν από μια κλωστή, οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι πέταξαν στο κάλαθο των αχρήστων τις ελεύθερες, βολές, κατάφεραν να πάρουν δύσκολα τη νίκη με 67-65 και να κάνουν το 2/2 στην Master League. Οι New World Fix έφτασαν κοντά σε μια σπουδαία νίκη, όμως ήθελαν το κάτι παραπάνω για να φύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Κολωνού.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Καραγιαννιώτης με double double και 19 πόντους (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 10 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Diallo με επίσης double double και 17 πόντους (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 23 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/30 δίποντα (40%), 10/35 τρίποντα (28,6%) και 13/23 βολές (56,5%). Μάζεψαν 30 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/34 δίποντα (52,9%), 4/22 τρίποντα (18,2%) και 17/21 βολές (81%). Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Bench Boys (Γαλάνης): Μισιακός 7 (1), Καραγιαννιώτης 19 (2), Κωστόπουλος 8 (2), Καραλάκης 11, Χουρσαλάς, Μαρκόπουλος 9 (3), Μανωλίτσης 2, Μιχαλόπουλος 11 (2)

New World Fix (Γαλανός): Ντρες 2, Diallo 17 (2), Ζωιτός 17 (1), Σιάποντης 11 (1), Μπαρμπερίδης 2, Κιτσαντάς 8, Τσουράπης 8

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που αντέδρασαν οι Bench Boys όταν βρέθηκαν με την… πλάτη στον τοίχο καθώς και η συνολική εμφάνιση των Fix.

Τι δεν μας άρεσε: Το γεγονός ότι οι Fix ασχολήθηκαν περισσότερο με τους διαιτητές παρά με το παιχνίδι τους.