12/03/2020
Hood BC 16 18 15 28 - 77 -
Lyonmen 13 17 16 21 - 67 -

Έβαλαν την φωτιά τους οι Hood!

Παραδοσιακά, οι Hood (πρώην Arch) είναι μεγαλύτερη δύναμη από τους Lyonmen και αυτό βάλθηκαν να αποδείξουν στο μεταξύ τους ματς, με την ομάδα του Πατσάκα να μην καταλαβαίνει από απουσίες και μικροτραυματισμούς και να παίρνει δύσκολα την όγδοη νίκη της στον τρίτο όμιλο της Master League (8-6), απέναντι στους «λέοντες» που ουσιαστικά στηρίχτηκαν σε δύο παίκτες τους για την επίθεση και με το 10-5 δεν έχουν σιγουρέψει ακόμα τα playoff.

Διάθεση για γρήγορο μπάσκετ και δυνατά μαρκαρίσματα είδαμε από την αρχή, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο γενικά και τους «Χουντ» να παίρνουν μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (16-13), με τους Σαρρή, Σιφναίο και Λαύκα να ξεχωρίζουν, ενώ από τους Lyonmen έπαιρναν πιο πολύ μπάλα οι Κωστής, Θεοδώρου και Αντωνίου.

Στη δεύτερη περίοδο είδαμε εναλλαγές, αφού οι Αποίκος, Φρατζέσκος, Κωστής ήταν πιο αποτελεσματικοί για τους τυπικά φιλοξενούμενους και οι Ερμείδης, Τσιάκας έδωσαν λύσεις από μέση απόσταση, όμως οι «μωβ» απαντούσαν σε κάθε περίπτωση και κράτησαν ένα υπέρ τους +4 μέχρι το ημίχρονο (34-30), με τα σουτ των Σαρρή, Milicevic, Στεφόπουλου και Πρωτόγερου.

Παρόμοια ήταν η κατάσταση και στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού οι Λάιονμεν πατούσαν… γκαζιές και με τα καλάθια από Φρατζέσκο, Κωστή, Θεοδώρου, έδειχναν ότι θέλουν να πάρουν στη μεριά τους το παιχνίδι, όμως ο Σιφναίος δεν είχε όρεξη για ήττες και μαζί με τους ψηλούς Μιλίτσεβιτς, Στεφόπουλο διατήρησαν τους Hood σε θέση οδηγού μέχρι το 30ο λεπτό (49-46).

Εκεί που φάνηκε ότι το φαβορί θα «κλειδώσει» το ματς, ήταν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου έπαιξε ρόλο η ψυχραιμία σε επίθεση και άμυνα από Σιφναίο, Σαρρή, Σολδάτο, Στεφόπουλο, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν και τον Θεοδώρου να παλεύει μόνος του στο τελευταίο τρίλεπτο να ξαναβάλει στο ματς τους «λεόντες», κάτι που δεν έγινε και η ομάδα του Δημητρίου έχει ακόμα «μάχες» μπροστά της.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Σιφναίος με 33 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Λάιονμεν ξεχώρισε ο Φοίβος Κωστής με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Συνολικά οι «μωβ» είχαν 23/42 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 13/21 βολές, 44 ριμπάουντ (7-37), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 18 λάθη και 3 μπλοκ, με τους «λέοντες» να τελειώνουν το ματς με 21/47 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 7/9 βολές, 39 ριμπάουντ (12-27), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα και 10 λάθη.

Hood (Πατσάκας): Σιφναίος 33, Σαρρής 17, Milicevic 10, Στεφόπουλος 7, Πρωτόγερος 3, Γανέλης 3, Σολδάτος 2, Λαύκας 2

Lyonmen (Ψυχογιός): Θεοδώρου 19, Κωστής 18, Αποίκος 8, Φρατζέσκος 7, Αντωνίου 4, Ερμείδης 4, Ηλιόπουλος 3, Τσιάκας 2, Δημητρίου 2, Νικηφόρος, Γαδ

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ένταση του παιχνιδιού, η ταχύτητα των Hood σε αρκετά διαστήματα και η θέληση που έδειξαν και οι δύο αντίπαλοι για τη νίκη.