01/03/2023
Colombians BC 25 15 9 16 - 65 -
RBD Bear 365 10 18 15 11 - 54 -

Έβαλαν τις βάσεις από νωρίς οι Colombians!

Την 15η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχαν το βράδυ της Τετάρτης οι Colombians, σε ένα παιχνίδι που επέβαλαν το ρυθμό τους από την αρχή και παρά την αντίσταση που προέβαλε η Bear 365, κατάφεραν να το πάρουν σχετικά άνετα με 65 – 54.

Οι Colombians έβγαλαν μεγάλη ενέργεια από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, έτρεξαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και με δίδυμο φωτιά στην επίθεση τους Κ.Κιούκη(10) και Ν.Γιαννακόπουλο(8), πήραν σημαντικό προβάδισμα με 25 – 10. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Bear 365 δεν μπορούσε να ακολουθήσει σε αυτόν τον ρυθμό, έκανε αρκετά λάθη, με Ροντογιάννη και Τσιριμπάση μόνο να ξεχωρίζουν,πετυχαίνοντας από 4 πόντους έκαστος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πράσινοι με μπροστάρη τον εξαιρετικό Σπύρου με 9 πόντους και τρίποντο του Κουτζαμάνη έκαναν την αντεπίθεση τους κερδίζοντας το επιμέρους σκορ, αλλά οι Colombians ξανά με το δίδυμο Γιαννακόπουλο(7) και Κιούκη(6) να παίρνουν την μπαγκέτα, κρατούσαν σταθερό προβάδισμα και πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 40 – 28.

Η Bear 365 ήταν τρομερή στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο,με συνεχείς αλλαγές στα σκριν και δέχτηκε μόνο 9 πόντους από Ρετουνιώτη(3), Κιούκη και Γιαννακόπουλο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ελέγξει τον ρυθμό, να βρει λύσεις στην επίθεση κυρίως με Σπύρου, Τσιριμπάση και Αρμακόλα που πέτυχαν από 3 πόντους, μειώνοντας την διαφορά στους 6(49-43).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Colombians μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν μιά ώρα αρχύτερα το ματς και με τον Κιούκη και πάλι να είναι ασταμάτητος με 8 πόντους και τρίποντες βόμβες από Γιαννακόπουλο και Ρετουνιώτη, έγραψαν το 65 – 46, δίνοντας τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη. Με το παιχνίδι να έχει μπει στην τελική του ευθεία πλέον, η 365 σκόραρε 8 αναπάντητους πόντους με Σπύρου, Μαυρομάτη και Ροντογιάννη, διαμορφώνοντας το τελικό 65 – 54.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κιλκίς με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Σπύρου με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Colombians είχαν 20 / 42 τρίποντα, 7 / 23 τρίποντα, 4 / 5 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Η Bear 365 είχε 14 / 35 τρίποντα, 5 / 30 τρίποδα, 11 / 20 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Colombians(Ρετουνιώτης): Ανδρικόπουλος, Βελέντζας, Κ. Γιαννακόπουλος 2, Ν. Γιαννακόπουλος 20(10ρ.), Ζώτος 4, Καλαβρουζιώτης, Κ.Κιούκης 28, Π.Κιούκης, Κλεφτογιάννης, Κυριακόπουλος 2, Ρετουνιώτης 9, Τούντας.

Bear 365 (Μαυρομάτης): Αρμακόλας 3, Καλανδράνης , Κουμάσης, Κουτζαμάνης 3, Α. Κοψιδάς, Τ. Κοψιδάς 2, Μαυρομάτης 2, Ροντογιάννης 13, Σολδάτος 2, Σπύρου 16, Τούντας 4, Τσιριμπάσης 9.

Τι μας άρεσε: Το καταπληκτικό δίδυμο των Colombians Κιούκη – Γιαννακόπουλου και οι δυσκολίες που έβαλε η Bear στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο.