16/05/2022
Green Rose BC 14 6 9 12 - 41 -
La Bola De Papel 17 18 21 11 - 67 -

Έβαλε φωτιά στο Κάρβουνο η La Bola De Papel!

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η La Bola De Papel το δεύτερο παιχνίδι της σειράς για τους 32 των playoff ανόδου της D2-League, καθώς κέρδισε εύκολα το Green Rose με 41-67 στο Κάρβουνο και ανέτρεψε εύκολα το -11 του πρώτου ματς!

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε το Green Rose στο ματς, καθώς με 5 πόντους του Καναβάρου και τρίποντο του Τριανταφυλλόπουλου, προηγούταν με 12-5, 3:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε, όμως, του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 7 συνεχόμενους πόντους του Κούτρα, 5 του Μιχάλη Τσουκάλη και έμμεσο τρίποντο του Μαρινάκη, προσπέρασαν με 14-17!

Στην δεύτερη περίοδο η La Bola De Papel κυριάρχησε κατά κράτος των αντιπάλων και με 8 νέους πόντους του Μιχάλη Τσουκάλη και 6 του Σωτηρόπουλου, πήρε για πρώτη φορά σκορ πρόκρισης και πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 20-35. Καταστροφικό ήταν εκείνο το διάστημα για τους γηπεδούχους, τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, με τους Κόσσυφα, Παναγιωτάκο και Μερσινιά να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Ασταμάτητοι ήταν οι κόκκινοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με προσωπικό show του Κούτρα με 12 πόντους, 4 του Μιχάλη Τσουκάλη και τρίποντο του Σωτηρόπουλου, έφτασαν στο +32, 24-56. Το μόνο που κατάφερε το Green Rose ήταν να μειώσει στους 27, 29-56, με τον Τριανταφυλλόπουλο να σκοράρει 6 πόντους και τον Κόσσυφα να προσθέτει 3. Σκορ τρίτης περιόδου 29-56!

Με την διαφορά στους 27 πόντους, 29-56, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Κάρβουνο και έτσι η La Bola De Papel έφτασε εύκολα στη νίκη – πρόκριση με 41-67, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μιχάλη Τσουκάλη, Μαρινάκη, Οικονόμου και Κούτρα. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τριανταφυλλόπουλος, Κόσσυφας και Ροζάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/1 βολή, 14/72 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 7/13 βολές, 24/47 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος του Green Rose ο Ροζάκης με 4 πόντους, έχοντας 2/13 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp της La Bola de Papel ο Οικονόμου με 4 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 1/3 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 21 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Green Rose (Ροζάκης): Τριανταφυλλόπουλος 16 (2), Παναγιωτάκος 2, Καναβάρος 5 (1), Κανίνιας 2, Κόσσυφας 10 (1), Μερσινιάς 2, Ροζάκης 4

La Bola de Papel (Μαρινάκης): Τσουκάλης Μ. 22 (1), Μαρινάκης 9, Τσουκάλης Π. 2, Οικονόμου 4, Κούτρας 21 (2), Σωτηρόπουλος 9 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι νικητές!