10/02/2024
La Bola De Papel - - - - - 69 -
Gunners - - - - - 74 -

Έβδομη σερί νίκη για τους Gunners!

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε την La Bola De Papel να προηγείται με 9-2, με τους Gunners να ψάχνουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας σοβαρή άμυνα και με τον Κωστακιώτη (6) να δίνει απαντήσεις από τον πάγκο, έβγαλαν αντίδραση και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 10 πόντους(11-21). Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε στο πρώτο δεκάλεπτο ο Καραϊσκάκης με 5 πόντους του και ο Barea με 4 δικούς του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να δοκιμάζουν το χέρι τους από τα 6.75. Η La Bola De Papel βρήκε πόντους από την τετράδα  Barea (4), Καραϊσκάκη (6) Τσαναβάρα (5) και Τσουκάλη Μ. (2), στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι σκόραραν 21 πόντους, από τους οποίους 9 ανήκαν στον Κωστακιώτη. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους Gunners να προηγούνται με 15 απέναντι στην La Bola De Papel(27-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Gunners διατήρησαν τη διαφορά στο σκορ (44-56), όμως η La Bola De Papel δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το -2, χάρης των 8 πόντων του Barea, αλλά ο Κογιώνης προστάτευσε τους Gunners, πετυχαίνοντας 10 πόντους στην τέταρτη περίοδο. Ο αγώνας τελείωσε με σκορ 69-74 και τους Gunners να φεύγουν με το ροζ φύλλο από το Κάρβουνο.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σωτήριος Κογιώνης των Gunners, με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Για τους La Bola De Papel ξεχώρισε ο Barea Andrea με 20 πόντους, 3 ασίστ και 9 ριμπάουντ.

Οι νικητές είχαν 12/17  βολές, 19/36 δίποντα και 8/29 τρίποντα, μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα, μοίρασαν από 2 τάπες  και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν 5/16  βολές, 24/46  δίποντα και 6/20 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και  10 λάθη.

La Bola De Papel (Αβούρης): Καραϊσκάκης 11, Barea 20, Βιδάλης 2, Γκιουλμπαξιώτης, Σακαράκης,11, Τζαναβάρας 12, Τσουκάλης Μ.4, Φλώρος 9

Gunners (Καραμπέτσος): Ζούρος 3, Καραμπέτσος 10, Κογιώνης 16, Πάνιας 10, Παπαδόπουλος 9, Πατσίκας 5, Λεβέντης 2, Κωστακιώτης 19, Παπαγεωργίου

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!