28/10/2020
Gangsters 20 12 13 13 - 58 -
Gourmedistas 8 11 16 13 - 48 -

Έβγαλαν τα πιστόλια οι Βασιλείου και Μαρκόπουλος!

Τρία στα τρία για τους Gangsters στον δεύτερο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής επικράτησαν των μαχητικών Gourmedistas με 58-48 στο κλειστό του Κολωνού, έχοντας σε τρομερή βραδιά τους Βασιλείου και Μαρκόπουλο!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Βρύλλη, καθώς με τους Αφουξενίδη – Μαρκόπουλο να σκοράρουν από 6 πόντους ο καθένας και με τους Βασιλείου – Γραφιαδέλλη να έχουν από ένα τρίποντο, προηγήθηκαν με 20-8. Ο Μαυράκης με 8 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Φωτόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Gangsters έφτασαν την διαφορά μέχρι και στους 15, 29-14, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 32-19, μετά από δύο τρίποντα του Μαρκόπουλου και 4 πόντους του Αφουξενίδη. Τους Gourmedistas κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Μαυράκης (4π), Κουφόπουλος (4π) και Γιούργας (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +17, 36-19, με τον Βασιλείου να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 7 πόντους. Ωστόσο, οι Gourmedistas δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει περισσότερο και με δράστες στην επίθεση τους Σαΐτη (6π), Κουφόπουλο (4π), Γονιδάκη (3π) και Γιούργα (3π), μείωσαν στους 10, 45-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Gourmedistas έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, όταν με 5 πόντους του Σαΐτη, 4 του Μαυράκη και 4 του Κουφόπουλου, πλησίασαν απειλητικά στους 4, 52-48, 3:00 για το φινάλε. Ωστόσο, ο Βασιλείου φώναξε παρών στο πιο κρίσιμο σημείο της συνάντησης και με 5 νέους πόντους, οδήγησε τους Gangsters στη νίκη με 58-48.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/7 βολές, έκλεψαν 19/51 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/5 βολές, 17/40 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Κορυφαίος των Gangsters ο Μαρκόπουλος με 16 πόντους, ενώ ίδια αξιολόγηση και για τον Βασιλείου με 15 πόντους! Για τους Gourmedistas πολυτιμότερος ήταν ο Μαυράκης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/11 δίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Gangsters (Βρύλλης – Κεχρής Ν.): Κεχρής Β. 2, Λάιος 4, Μαρκόπουλος 16 (2), Βασιλείου 15 (2), Μακρής 2, Γραφιαδέλλης 9 (1), Αφουξενίδης 10

Gourmedistas (Σαΐτης): Γιούργας 6 (2), Κουφόπουλος 12, Σαΐτης 11, Φωτόπουλος 2, Μαυράκης 14, Γονιδάκης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Gangsters, όσο και το πείσμα των Gourmedistas!