21/10/2021
War Gamers 12 23 21 17 - 73 -
Limoges 15 19 17 20 - 71 -

Έβγαλαν… τσαγανό οι War Gamers!

Με την παρέα του Σπύρου Σκλαβενίτη να καταθέτει στο παρκέ κυρίως την δίψα της για να τελειώσει το αρνητικό σερί που είχε μέχρι την έναρξη του παιχνιδιού, οι πρωταθλητές επιβλήθηκαν της Limoges με 73-71, σε μια αναμέτρηση που στιγματίστηκε δυστυχώς από τον σοβαρό τραυματισμό του Σταύρου Σταμάτη λίγο πριν το φινάλε.

Με τους Σιφναίο,Παπαδόπουλο και Δαβιλά να προσπαθούν να χτυπήσουν σε πρώτο χρόνο, η Limoges έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της στις αρχές της αναμέτρησης,  με την αγωνιστική άνοδο του Παρίσου να βοηθάει τους γηπεδούχους να μειώσουν το σκορ, με το 12-15 να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Κίνηση που άλλαξε τις ισορροπίες η είσοδος του Μέμεζα, με τον εορτάζοντα στο συγκεκριμένο βράδυ  ψηλό των War να… σκεπάζει τα καλάθια, δίνοντας την απαραίτητη αμυντική ασφάλεια στην ομάδα του. Οι Προσελέντης στην αρχή και Θεοφανόπουλος στο τέλος ξεχώρισαν, με το ημίχρονο να κλείνει στο 35-34 για τους “πολεμιστές”.

Κάθε φάση ήταν και μια… μάχη, με τον Καραγιάννη από τη μία και Δαβιλά από την άλλη να αναλαμβάνουν το μεγαλύτερο “βάρος” επιθετικά για τους δύο αντιπάλους. Η ομάδα του Σκλαβενίτη πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 56-51, με τον Coach Ευρυπιώτη από τον αντίπαλο πάγκο να προσπαθεί να αφυπνίσει τους παίκτες του, αλλάζοντας σχήματα.

Συγκλονιστικο πραγματικά το τελευταίο δεκάλεπτο, με το ένα τρίποντο να διαδέχεται το άλλο, με την… μπίλια να κάθεται στους War, οι οποίοι με καθαρό μυαλό στο τέλος του αγώνα, πήραν τη νίκη που τόσο πολύ ήθελαν, με σκορ 73-71.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παρίσος με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Limoges ξεχώρισε ο Κώστας Δαβιλάς με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/30 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 18/26 βολές, 41 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 18 λάθη. Η Limoges είχε 19/47 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 15/25 βολές, 34 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα και 8 λάθη.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Προσελέντης 12, Παρίσος 16, Λαζαράκος 6, Καραγιάννης 22, Μέμεζας 2, Θεοφανόπουλος 5, Σούλης, Ρίπης 3, Νατσίδης 7, Καρατζής.

Limoges (Ευρυπιώτης): Μπραντίτσας, Δαβιλάς 26, Σωτηρόπουλος 9, Σιφναίος 22, Σαμπάνης 2, Σταμάτης 6, Παπαδόπουλος 6, Βασιλόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος ντέρμπι!

Τι δεν μας άρεσε: Μα φυσικά ο τραυματισμός του Σταμάτη, στην κυριολεξία τελευταία φάση του αγώνα.