17/12/2019
Leontario BC 21 12 24 10 - 67 -
L' Ovelha Negra 15 15 12 18 - 60 -

Έβγαλε δόντια στο τρίποντο το Leontario!

Δύο ομάδες κοντά σε δυναμικότητα βρέθηκαν αντιμέτωπες στο Seven Sports και ήταν σίγουρο ότι θα δούμε ένα δυνατό αγώνα. Το σκορ παρότι άνοιξε από την αρχή με πολλά εύστοχα σουτ από τους Leontario ΒC ήταν ανταγωνιστικό διότι οι L’ Ovelha Negra πάλεψαν και έφεραν τον αγώνα αρκετά κοντά στο τέλος, με νικητές τους Leontario BC με 67-60.

Οι Leontario BC από το πρώτο δεκάλεπτο παίζανε πιο οργανωμένα και ψάχνανε το ελεύθερο σουτ που από ότι φάνηκε ήταν αρκετά εύστοχοι με πέντε τρίποντα μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τους Πλαγιαννάκο (8 πόντους), Δημητρακόπουλο Μιλτ.(5 πόντους), Δημητρακόπουλο Αντρέα (8 πόντους) να φέρνουν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 21-15

Στην άλλη μεριά οι L’ Ovelha Negra παίζοντας με πιο γρήγορο ρυθμό βρήκαν τον δρόμο για το καλάθι με τους Γρηγορόπουλο (4 πόντους), Χρυσανθόπουλος (5 πόντους)  και τον Μαριόλη (6 πόντους) να βάζουν τους πρώτους πόντους για την ομάδα τους.

Στην δεύτερη περίοδο οι L’ Ovelha Negra πίεσαν στην άμυνα και με καλύτερες επιθέσεις και τον Παγκάκη σε φόρμα να σκοράρει συνολικά 9 πόντους έβαλε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους με σκορ 33-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Leontario BC συνέχισαν το καλό σερί των τριπόντων με τον Δημητρακόπουλο Αντ. να σκοράρει 3 τρίποντα και συνολικά η ομάδα να έχει 5 εύστοχα η διαφορά μεγάλωσε και το σκορ βρέθηκε στο 57-42.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι L’ Ovelha Negra δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη με τον Μαριόλη γίγαντα κάτω από το καλάθι αλλά και με τον Παγκάκη βοηθώντας την ομάδα τους επιθετικά  σκοράροντας με 8 πόντος έκαστος φέρανε την ομάδα τους πολύ κοντά στο σκορ. Βέβαια δεν ήταν αρκετό να πάρουν την νίκη με τελικό σκορ 67-60.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς με 6/10 βολές, 24/57 δίποντα, 13/31 τρίποντα, πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασσίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και είχαν 16 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Από την άλλη μεριά οι L’ Ovelha Negra είχαν 7/22 βολές, 25/78 δίποντα, 3/22 τρίποντα, μάζεψαν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασσίστ, έκλεψαν 13 φορές και είχαν 7 λάθη και 1 μπλοκ.

Mvp για τους Leontario ο Δημητρακόπουλος Αντ. με 0/1 βολές και 8/12 δίποντα και 6/9 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ. Αντίστοιχα για τους L’ Ovelha Negra πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Μαριόλης με 5/12 βολές, 9/20 δίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, είχε 2 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Leontario BC(Κωνσταντιδέλης): Πλαγιαννάκος 19 (4), Λαζανάκης 6, Δημητακόπουλος Μιλ. 17(3), Κορωνάκης 3, Ταβαλιον , Δημητρακόπουλος Αντ. 22 (6), Σπυρόπουλος, Λαζανάκης, Κωσταντιδέλης.

LOvelha Negra (Γρηγορόλοπουλος): Γράψας, Μαριόλης 23, Γενάρης, Παγκάκης 11 (1), Χαραλαμπακόπουλος, Τριγάζης 2, Κολοκυθάς 5 (1), Χρυσανθόπουλος 9 (1), Γρηγορόπουλος 10.

Τι μας άρεσε: Η καλή κυκλοφορία των Leontario ώστε να βρουν το ελεύθερο σουτ.