01/10/2021
Deportivo Faliro 23 19 15 20 - 77 -
Lasson BC 13 7 13 19 - 52 -

Έβγαλε την υποχρέωση η Deportivo!

Την δεύτερη θέση του έκτου ομίλου του κυπέλλου κατάκτηση η Deportivo HNC Coin, καθώς κέρδισε την Lasson με 77-52 και βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Deportivo HNC Coin στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Κριεκούκη, 6 του Γάτσιου και τριποντάκι του Μαρινάκη, πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 23-13. Το δίδυμο Μανίκα – Σύλλα με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κριεκούκης συνέχιζε να εκτελεί από την περιφέρεια και με δύο δικά του τρίποντα, ένα του Μαρινάκη και 4 πόντους του Κοντογιάννη, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 22 πόντων, 42-20. Δεν μπόρεσε η Lasson να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Κοντονάτσιου και το καλάθι του Τσουπαρόπουλου.

Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της συνάντησης, με την Deportivo HNC Coin να διατηρεί πάντως την διψήφια διαφορά ασφαλείας, 57-33, μετά από δύο νέα τρίποντα του Κριεκούκη και 5 πόντους του Γάτσιου. Για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Ντίσιος και Σύλλας με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 57-33!

Τυπικής διαδικασίας ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με την παρέα του Μαρινάκη να επικρατεί τελικά με 77-52 , χάρη σε 7 πόντους του Δήμτσου, 4 του Αναγνώστη και τρίποντα των Κριεκούκη, Γάτσιου και Κοντογιάννη.  Για την Lasson στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Τσουπαρόπουλος, Μπεράχας και Κοντονάτσιος με 5 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/20 βολές, 17/46 δίποντα και 11/31 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/4 βολές, 15/55 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος της Deportivo HNC Coin ο Κοντογιάννης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 4/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 19 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος της Lasson ο Μανίκας με 9 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/7 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Deportivo HNC Coin (Μαρινάκης): Κόφφας, Κριεκούκης 21 (6), Κοντογιάννης 11 (1), Γάτσιος 15 (2), Μαρινάκης 6 (2), Παύλου 2, Δήμτσος 14, Αναγνώστης 8

Lasson (Καραμπάς Φ.): Τσουπαρόπουλος 7 (1), Καραμπάς Α. 4, Μπεράχας 5 (1), Μανίκας 9 (1), Καραμπάς Φ., Κοντονάτσιος 10 (2), Ντίσιος 5 (1), Σύλλας 8, Κρητικός, Αθανάσουλας 4

Τι μας άρεσε: Το τρομερό κλίμα της συνάντησης και η εξέδρα του Φωτάρα Αναγνώστη!