24/02/2024
Drunk Team 24 9 14 12 - 59 -
Valhalla Phantoms 22 11 25 20 - 78 -

Στην Evolution οι Valhalla's Phantoms!

Την άνοδό τους στην Evolution League εξασφάλισαν και μαθηματικά οι Valhalla's Phantoms, καθώς για την 23η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν την μαχητική Drunk Team με 59-78 στο ΓΣΠ!

Με τον Jerico να "φορτσάρει" από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πετυχαίνοντας 12 πόντους και τον Τσινιόκα να τον ακολουθεί με 4, οι Valhalla's Phantoms προηγήθηκαν με 3-14 στα πρώτα 3:30. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι "Μπυρόβιοι" ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δύο τρίποντα του Γκορόγια και άξιους συμπαραστάτες του τους Μουλαρογιάννη, Σταυρόπουλο, Παούρη και Μήτσικα, προσπέρασαν με 24-22!

Στη δεύτερη περίοδο η Drunk Team συνέχισε την αντεπίθεσή της και με 4 νέους πόντους του Παούρη και δίποντα των Σταυρόπουλου - Μουλαρογιάννη, βρέθηκε στο +9, 31-22, 5:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν και με 6 πόντους του Τσινιόκα μέσα από το ζωγραφιστό, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 33-33!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Jerico πήρε εκ νέου μπρος και με 10 δικούς του πόντους και 7 του Κρινή, έδωσαν για πρώτη φορά αέρα 14 πόντων στην παρέα του Γεωργακά, 44-58! Το σκορ της τρίτης περιόδου, 47-58, διαμόρφωσε για λογαριασμό της ομάδας του Κανιά ο Γκορόγιας με έμμεσο τρίποντο, ενώ νωρίτερα ο ίδιος είχε πετύχει άλλους 8 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 47-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Valhalla's Phantoms δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο και με τον Jerico να συνεχίζει την τρομερή του εμφάνιση, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 59-78. Για την Drunk Team στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Γκορόγιας, Μήτσικας και Παούρης.

Πολυτιμότερος της Drunk Team ο Σταυρόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 5/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP για τους Valhalla's Phantoms ο Τσινιόκα με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 δίποντα, ενώ μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Drunk Team (Κανιάς): Σταυρόπουλος 11, Βιτάλης 1, Παπαβασιλείου, Γκορόγιας 22 (4), Μήτσικας 7, Μουλαρογιάννης 7 (1), Παούρης 11

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Τσινιόκα 12, Δρόσος, Jerico 35 (3), Κρινής 9, Κότσιρας 4, Φλάκας 4, Hooman 10, Κοκόλας 2, Γεωργακάς 2

Τι μας άρεσε: Μπράβο Φλάκααααα!