23/06/2020
War Gamers 14 15 12 20 - 61 -
Hall of Fame 15 13 10 19 - 57 -

Έβρεξε τρίποντα από τους War Gamers!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που τα είχε όλα, οι War Gamers επικράτησαν της Hall of Fame με 61-57, χωρίς όμως να καλύψουν την διαφορά των 5 πόντων του πρώτου γύρου και έτσι οι δύο ομάδες θα μάθουν την τελευταία αγωνιστική σε ποια θέση τα τερματίσουν στην Elite League!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Hall of Fame στο ματς, καθώς με δύο τρίποντα του Βασιλόπουλου, 4 πόντους του Σαραντόπουλου και τριποντάκι του Σταυρόπουλου, προηγήθηκε με 3-12 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 6 πόντους του Καραγιάννη, αλλά και τρίποντα των Γιαννόπουλου – Λαζαράκου, πλησίασαν στον πόντο, 14-15!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες και στην δεύτερη περίοδο, με τους War Gamers να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 29-28, χάρη σε 7 πόντους του Λαζαράκου και τρίποντα των Καραγιάννη – Θεοφανόπουλου. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 4 πόντοι του Σταυρόπουλου και το τρίποντο του Βασιλόπουλου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με την τριπλέτα Κωνσταντίνου, Λαζαράκου και Καραγιάννη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος, οι Πειραιώτες διατήρησαν το βραχύ προβάδισμα, 41-38. Για την Hall of Fame στο τρίτο δεκάλεπτο από 3 πόντους έβαλαν οι Χόντος – Σαραντόπουλος, ενώ από 2 είχαν οι Κατσιάπης και Δισακιάς. Σκορ τρίτης περιόδου 41-38!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Θεοφανόπουλο (6π), Γιαννόπουλο (6π) και Λαζαράκο (4π) να φωνάζουν παρών και να οδηγούν τους War Gamers στη μεγάλη νίκη με 61-57. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι “Φημισμένοι” για την ανατροπή, ωστόσο τόσο τα δύο τρίποντα του Κατσιάπη, όσο και οι βοήθειες που πήρε από τους Βασιλόπουλο (5π) και Σταυρόπουλο (4π) δεν ήταν αρκετά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/11 βολές, 11/26 δίποντα και 10/34 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/19 βολές, 13/49 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Mvp των War Gamers ο Λαζαράκος με 18 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 3/3 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Hall of Fame ο Κατσιάπης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/7 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, ερωσε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Λαζαράκος 18 (3), Καραγιάννης 15 (1), Σούλης 2, Μέμεζας 2, Θεοφανόπουλος 9 (3), Κωνσταντίνου 4, Καφετζής 2, Γιαννόπουλος 9 (3)

Hall of Fame (Σταυρόπουλος): Κατσιάπης 10 (2), Βασιλόπουλος 14 (3), Χόντος 3, Γκιόκας 4, Σαραντόπουλος 9, Σταυρόπουλος 11 (1), Δισακιάς 6, Κοντογιάννης

Τι μας άρεσε: Η βροχή τριπόντων και το γεγονός πως καμία ομάδα δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» το ματς!