16/03/2023
Brothers United 9 16 18 15 - 57 -
Elapuse BC 19 26 9 25 - 78 -

Έβρεξε τρίποντα στο Basketaki Arena!

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς το τέλος της περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με σκορ 9-19! Οι Ζορμπάς και Δεσύπρης έστησαν ένα τρίποντο πάρτι, πετυχαίνοντας από 12 και 6 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων και είχαν τον Πίτο ως πρώτο σκόρερ με 9 πόντους!

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού η ομάδα του Αναγνώστου παρουσίασε στο παρκέ της Basketaki Arena όλες τις πτυχές του πλούσιου ταλέντου που τη χαρακτηρίζει ως ομάδα, πέτυχε εικοσιπέντε πέντε πόντους σε μια περίοδο και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια στο συν είκοσι με σκορ 24-44! Ο Μιγιόνης πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τους συμπαίκτες του και πρόσθεσε στο ενεργητικό του 10 πόντους. Στον αντίποδα, ο Μπιτζής(9π) επιβεβαίωσε με την απόδοση του ότι συγκαταλέγεται μέσα στους καλύτερους σέντερ της κατηγορίας!

Στη τρίτη περίοδο το σκηνικό άλλαξε άρδην, καθώς οι Brothers ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και στις δύο πλευρές του γηπέδου, περιόρισαν την Ela στους εννέα πόντους, έκλεψαν μπάλες, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τους Μπιτζή και Κατραντζή να ηγούνται των προσπαθειών τους έκλεισαν τη περίοδο στο μείον έντεκα με σκορ 42-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν στους οκτώ πόντους(45-53). Ωστόσο η αντίδραση της Ela ήταν άμεση, καθώς πραγματοποιώντας ένα επιθετικό κρεσέντο στην τελική ευθεία του παιχνιδιού, κατάφεραν να πάρουν ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 57-78!

H Ela Puse είχε 13/34 δίποντα, 14/31 τρίποντα, 10/14 βολές, 35 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 9 κλεψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/42 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 15/23 βολές, 30 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη .

Brothers United(Καράμπελας): Καλαματιανός 7, Καράμπελας 4, Κατραντζής 8, Κουφαλιώτης, Μπιτζής 24, Πίτσος 11, Ράπτης 3.

Ela Puse(Αναγνώστου): Αναγνώστου 2, Βλαντής 3, Δεσύπρης 12, Δημητριάδης 8, Ζορμπάς 11, Κλαουδάτος 5, Κουτσούκος 10, Μιγιόνης 21, Μπουγιούκας 2, Φραγκογιάννης 4.

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο έξω από τη γραμμή των 6,75!