22/02/2023
Athens Crips 8 18 13 10 - 49 -
Golden Steak Warriors 12 19 16 17 - 64 -

Είχαν τον έλεγχο, πήραν τη νίκη οι Golden Steak Warriors!

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους οι Golden Steak Warriors, οι οποίοι το βράδυ της Τετάρτης 22 Φεβρουαρίου πέρασαν με σχετική ευκολία το εμπόδιο των Athens Crips επικρατώντας 49-64. Οι Golden Steak Warriors είχαν τον έλεγχο σε όλο το παιχνίδι, αλλά ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο «πάτησαν γκάζι» και έφτασαν στην 9η νίκη τους (9-5), ενώ οι Athens Crips παραμένουν εντός επικίνδυνης ζώνης με ρεκόρ 5-10.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν και το πιο παραγωγικό των δύο ομάδων, ενώ στις αρχές του αμφότερες ήταν κοντά στο σκορ. Ο Κωνσταντίνος Μητρόπουλος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 8-10, ενώ λίγο αργότερα ο Σαράντης έγραψε το 8-12, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα ανέβηκε ο ρυθμός, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +7 (13-20). Ο Λάντζας μείωσε για λίγο σε 15-20, όμως Σαράντης, Πατρινός και Τάλιας έδωσαν στην ομάδα τους «αέρα» 12 πόντων, κάνοντας το 15-27. Οι Athens Crips μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκαν τον τρόπο να μαζέψουν κάπως την κατάσταση, καθώς Αργυρούλης και Ζαγαλάκης έδωσαν πολύτιμες λύσεις επιθετικά και έφεραν το σκορ στο 26-31 με το οποίο έκλεισε η περιόδος.

Οι Golden Steak Warriors παρουσιάστηκαν ανεβασμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Κατσούλη, Γιοβά, Τσούρτο και Νίκο Μητρόπουλο να αναλαμβάνουν δράση, εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (31-45). Οι Athens Crips έβγαλαν ξανά αντίδραση και με ένα σερί 8-2, διαμόρφωσαν το 39-47 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, είχαν αποφασίσει να «καθαρίσουν» αυτή τη νίκη και το έδειξαν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με μπροστάρηδες τους Γιοβά και Κατσούλη, οι οποίοι έβρισκαν τρόπο να χτυπήσουν την αντίπαλη άμυνα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 45-59. Η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα, καθώς οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις ώστε να πλησιάσουν στο σκορ και κάπως έτσι οι Golden Steak βρέθηκαν να προηγούνται με 48-64. Το τελικό σκορ ήρθε από την βολή του Αργυρούλη, ο οποίος διαμόρφωσε το 49-64, το οποίο βρήκε τους Golden Steak Warriors να πανηγυρίζουν την 9η νίκη τους.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Μητρόπουλος με 9 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 18 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεώργιος Σμυρλής με 12 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 8 ριμπάουντ.

Οι Athens Crips είχαν 14/49 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 9/25 βολές, 46 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 8 κλεψίματα, 10 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Golden Steak Warriors είχαν 20/44 δίποντα, 5/31 τρίποντα, 9/13 βολές, 59 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 4(1ρ.), Σμυρλής 12(8ρ.), Ζαγαλάκης 9(5ρ.), Αργυρούλης 11(8ρ.), Λάντζας 7(8ρ.), Κυρανάκης 3(4ρ.), Λόντος 1(7ρ.), Μαρκαντώνης 2(5ρ.)

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Ν. Μητρόπουλος 9(18ρ.), Τσούρτος 14(7ρ.), Μακρής, Κ. Μητρόπουλος 4(10ρ.), Κατσούλης 9(4ρ.), Γιοβάς 16(2ρ.), Μοροχλιάδης 2, Πατρινός 3(13ρ.), Σαράντης 5(1ρ.), Σωληναραίος, Τάλιας 2(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Golden Steak έβρισκαν τρόπο να κρατήσουν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα.