23/09/2023
Los Abeles Fakers 10 23 15 16 - 64 -
Chicago Hulks 12 13 22 8 - 55 -

Έχασαν βολές, πήραν τη νίκη οι Fakers!

Παρά το κακό ποσοστό από την γραμμή των βολών, οι Los Abeles Fakers λύγισαν δύσκολα τους Chicago Hulks με 64-44 στο ΓΣΠ και έκαναν το 2/2 στον τρίτο όμιλο της D2-League, αφήνοντας τον αντίπαλο χωρίς νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Chicago Hulks να προηγούνται με 10-12, χάρη σε 5 πόντους του Καραμπίνου και 3 του Κούτρη. Ο Λιάπης με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Κωνσταντίνου, Μαυρακάκης και Λουκαΐτης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Los Abeles Fakers ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με 9 πόντους του Κωνσταντίνου, 5 του Μαυρακάκη, 3 του Λουκαΐτη και τρίποντο του Λιάπη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας πόντων 10 πόντων, 33-23. Το σκορ του πρώτου μέρους, 33-25, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κούτρης, ενώ νωρίτερα 6 πόντους σημείωσε ο Λύτρας και ένα τριποντάκι είχε ο Καραμπίνος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Chicago Hulks, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 39-27, κατάφεραν με ρεσιτάλ του Σουκοβέλου με 12 πόντους και 4 του Νίκου Τιγγινάγκα, να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 46-47. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τα "Ρακούν" σε θέση οδηγού με 48-47, με τον Κωνσταντίνου να πετυχαίνει τους 9 από τους 15 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 48-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Los Abeles Fakers άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Μαυρακάκη, Δαμία και Κωνσταντίνου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 64-55. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Κούτρης και Καραμπίνος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 22/47 βολές, 18/42 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/20 βολές, 12/38 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Betsson mvp των Los Abeles Fakers ο Κωνσταντίνου με 22 πόντους (double-double), έχοντας 12/21 βολές και 5/10 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Chicago Hulks ο Κούτρης με 13 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 4/8 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Δαμίας 8, Κωνσταντίνου 22, Λιάπης 10 (1), Λουκαΐτης 5, Μαυρακάκης 14 (1), Σμυρλής, Τσαντζαλής 5

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Αληγιάννης, Βράνας, Καραμπίνος 10 (2), Κούτρης 13 (1), Λύτρας 6, Ντέμος 1, Παρσόπουλος, Σουκοβέλος 14 (3), Τιγγινάγκας Α. 2, Τιγγινάγκας Ν. 7 (1), Φουντάς 2

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!